השבוע בכלכלה

הוועדה המוניטרית – הפיחות בשקל משקף עלייה בפרמיית הסיכון של ישראל. בסיכום דיוני הריבית האחרונים רומז בנק ישראל כי הפיחות בשקל נובע מהרפורמה המשטרית. הוועדה המוניטרית מזהירה כי אם תתרחש עלייה נוספת בפרמיית הסיכון של המשק יהיה צורך להמשיך בהעלאות הריבית.
מכירת מט"ח היא לא פתרון לסיכוני ההפיכה המשטרית – לא ראוי להשתמש בפתרון לטווח קצר שאחריו ישראל תישאר מחוסרת דולרים. מה שעלול להוביל לאסון במקרה חירום. – הסיבות לפיחות בשקל הן מבניות וביניהן האיום בהפיכה משטרית, שאותה אי אפשר לפתור עם פלסטר.
הפיחות בשקל לא עוצר אבל בשוק מעריכים שבנק ישראל  לא יתערב בינתיים. מתחילת השנה הפיחות בשקל עומד על יותר מ-6%, וביום שישי האחרון השקל צנח, שוב מול הדולר. כדי לבלום את הפיחות במטבע המקומי, בנק ישראל יכול למכור חלק מיתרות המטח המשמעותיות שצבר בשנים האחרונות, אך בשוק יש תמימות דעים שהבנק לא יעשה זאת.                                        הנגיד: אם הפיחות בשקל יימשך ייתכן שיידרשו העלאות ריבית נוספות –  ברקע המהפכה המשפטית נותר פיחות עודף של השקל בכ- 10% יש לו השפעה ניכרת על הכלכלה ועל האינפלציה.

שוק התעסוקה בארה"ב רותח – אלף משרות נוספו במאי – כמעט פי שניים מהתחזיות. האנליסטים ציפו לתוספת של 190 אלף משרות, שיעור האבטלה עלה ל- 3.7%, השכר לשעה טיפס ב-0.3%  – בפד ממתינים  זה כמה חודשים להתקררות בשוק העבודה, שיסייע לסיים את סבב העלאות הריבית.

סוף לסאגה – הסנט האמריקאי אישר את העלאות תקרת החוב – ההצעה להעלאות תקרת החוב אושרה בסנט ברוב של 63  מול 36 – שלושה ימים לפני הדד-ליין שבו הממשל היה מתקשה לממן את פעילותו וארה"ב הייתה עשויה להיקלע לחדלות פירעון, כעת תועבר ההצעה שאושרה בבית הנבחרים לחתימת הנשיא ביידן.

שבוע עבודה מקוצר של 4 ימים בדרך לכלכלה הגדולה באירופה?  איגוד העובדים הגדול בגרמניה, בו חברים כ-4 מיליון איש, הכריז על תמיכה בקיצור שבוע העבודה,   ועל כוונה להציג את הרעיון כתנאי במו"מ הקיבוצי הבא. איזה התאמות תצטרך לעשות התרבות הציבורית של הכלכלה החזקה באירופה? המסתייגים סבורים כי המהלך יפגע בה אנושות.                                                                                           
הגרמנים ידועים כאחד העמים החרוצים ביותר באירופה, פריון העבודה שלהם הוא הגבוה ביותר – גיל הפרישה מאוחר יחסית לשכניהם מצרפת, וגאווה מקצועית היא חלק מנוף 7G    ובמדיניות העבודה הגרמנית.

האם פצצת-העל  של ארה"ב תפצח את הסופר-בונקר של איראן? הרפובליקה האסלאמית בונה מתקן העשרת אורניום מאה מטר בתוך האדמה, בעוד הפצצה המתקדמת ביותר יכולה לחדור לעומק של 60 מטר. איך ייראה המפגש בינה לבין המטרה ומי ינצח? בעולם בו האחד מהם קיים, השני בהכרח לא יכול להתקיים מה שיאלץ אחד מהם להכיר במגבלתו.

כתב – צבי לוי

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הגמלאון

גמלאון 129

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן
חשוב: בקשה לביטול השתתפות באירוע (טיול, נופשון, גמליאדה...) יש להפנות למזכירות הארגון

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות