השבוע בארץ ובעולם

הגרעון העמיק – האוצר בפאניקה  החשכ"ל רוני חזקיהו הורה להקפיא באופן מיידי ביצוע התקציב, לעצור התקשרויות חדשות ולאשר מולו כל התחייבות מעל 200 אלף שקל. הסיבה – הערכה כי הכנסות המדינה השנה 2019 יהיו נמוכות מהצפוי. המנכ"לים במשרדי הממשלה טוענים כי ההוראה אינה חוקית, ומאיימים במרד. בהיעדר תקציב מאושר ל – 2020 מאחר שאין ממשלה וכנסת מכהנת, לכל משרדי הממשלה היה ברור שהחל מינואר 2020 תקציב המדינה ינוהל בידי החשב הכללי, בשיטת 1 חלקי 12. כל חודש יינתן למשרדי הממשלה להוציא את החלק ה-12 מתוך התקציב שאושר שנה קודם לכן תקציב 2019. מכרזים שכבר היו בשלבי גמר הוקפאו. התעקשות הפוליטיקאים לגרור אותנו לסבב בחירות שלישי בתוך שנה, עלולה להשאיר את המדינה בלי תקציב מאושר ועם ההתבססות על תקציב 2019  – הקטן ב- 20מיליארד שקל מהצרכים בשטח – התוצאה קיצוצים בבשר החי. והתוצאה כמספר הפרשנים כך מספר התשובות !!

פיקוד העורף הפתיע – והמשק איבד יותר ממיליארד שקל.– הוראה חריגה לביטול לימודים למודים ולהיעדרות מעבודה בגוש דן, שלא ניתנה כמעט 30 שנה, שיתקה את המרכז – והזכירה שפיקוד העורף פועל ללא חוק, ושאין אחראי על הגנת העורף.

קלע דוד – טיל השייך למערכת ההגנה האווירית המתקדמת של ישראל . נמצא בידי רוסיה. הטיל נורה במטרה ליירט טילים בסוריה. לפי פרסומים מסין צבא סורי תפס את הטיל והעבירו לרוסיה. אם הפרסום נכון – נפילת המיירט כשהוא שלם עשוי לאפשר לתעשייה הביטחונית ברוסיה לנסות ולבצע הנדסה לאחור של יכולות הטיל, ולהסיק מכך דרכים אפשריות לעקוף את מערכות ההגנה הישראליות. ובנוסף – יש חששות שהמיידע יעבור גם לאיראן. יש בעיה רצינית למשרד הביטחון וגם לרפאל.

יאיר כץ – הודיע כי יתנגד למתווה ההנפקה – יבוא בעל בית נוסף וידרוש התייעלות חזירית. בנסיבות הנוכחיות ולאור אי הבהירות בנושא עובדי התעש"א מתנגדים להנפקה. הוועד לא מקיים מו"מ עם ההנהלה. וכי הוא משהה את המו"מ לקראת הסכם עבודה חדש.

בנק ישראל החליט לפתוח את הארנק – רכש באוקטובר 314 מיליון דולר. ויתרת המט"ח גדלו לשיא חדש 121.4 מיליארד דולר. אלה הרכישות החודשיות הגדולות ביותר של הבנק בשנה האחרונה. שבה נמנע מהתערבות משמעותית בשוק המט"ח. שער הדולר טיפס במשך אוקטובר מ- 3.48 ל- 3.53 עם זאת מאז חזר.

קרן המטבע – הסיכוי למשבר כלכלי חריף באירופה גובר – צריך להתכונן. דו"ח של קרן המטבע קורא למקבלי ההחלטות באירופה להכין תוכניות מגירה למצב שבו היבשת תיקלע להאטה כלכלית משמעותית. החולשה בסחר ובייצור עשויה להתפשט במהירות גבוהה יותר ובעוצמה חזקה יותר ממה שנחזה עד כה.
אירופה כבר לא יכולה לבנות על הגב הכלכלי של גרמניה המקרטעת. בתקופת המשבר הכלכלי הייתה זו גרמניה שחילצה את מדינות היבשת – כעת בתקופה שבה המדינות האחרות צריכות להתמודד עם הברקזיט, משבר חוב באיטליה ומלחמת סחר גם הכלכלה הגדולה באירופה סובלת מצמיחה שלילית.
כשמשבר החובות הכה בגוש היורו לפני כמעט עשור, המעצמה הכלכלית הגרמנית סייעה לאושש את שכנותיה שהיו במצוקה כמו יוון, פורטוגל וספרד, כדי שיוכלו לשרוד את הסערה השאלה שעימה מתמודדת אירופה כעת היא אם המדינות האלה חזקות מספיק כדי להחזיר לה טובה. גרמניה נמצאת על סיפו של מיתון אחרי שכלכלת המדינה התכווצה ברבעון השני של השנה. ספרד לעומתה נהנית מצמיחה מרשימה לצד פורטוגל ויוון שצומחות גם הן. מדינות דרום אירופה נהנות מהכנסות מרשימות מתיירות, תנופת בנייה וצמיחה יציבה במספר מקומות העבודה – ומסייעות ליבשת להתגבר על היחלשותה של גרמניה- אבל האם זה מספיק? כשנראה שכלכלת ארה"ב מאטה, סין מאבדת מומנטום.

סין וארה"ב הסכימו להסיר את המכסים על היבוא ההדדי בשלבים. בשלב ראשון – כמות המכסים שתוסר תהיה תלויה בתוכן של ההסכם. שעליו אמורים לחתום שני הצדדים.

מרד נגד מרקל ??– השרים מציגים תוכנית ללא תיאום איתה – הגרמנים תוהים מי שולט במדינה על רקע היחלשות הקנצלרית שתפרוש מתפקידה ב- 2021 . שר האוצר אולף שולץ הודיע על כוונתו לקדם את יוזמת האיחוד הבנקאי האירופי, אך עשה זאת מבלי לתאם עם הבוסית שלו. הנהלת השרים גורמת לגרמנים לתהות מי שולט במדינה, כשמרקל מסכמת 15 שנים בתפקיד הקנצלרית. במטרה לקדם את האיחוד הבנקאי שולץ אמר כי גרמניה מוכנה להסיר את התנגדותה לתוכנית להגנה על הפקדות החוסכים באירופה במטרה לקדם את האיחוד הבנקאי. התוכנית לפיקוח מרכזי על הבנקים עלתה לפני 7 שנים בעקבות המשבר באג"ח ממשלתיות באירופה. גם הבנק המרכזי של אירופה וראשי האיחוד האירופי קראו לממשלות באירופה לסיים את המחלוקות הפוליטיות גדי לקדם את האיחוד הבנקאי. הם טוענים כי הפרויקט חיוני לאפשר לבנקים שפשטו את הרגל להיסגר או להימכר מבלי שיזדקקו לחבילות חילוץ של משלמי המיסים, וכדי לחזק את עמידות גוש היורו בפני משברים כלכליים.

כתב – צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 121

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

האנשים שמלווים אותנו - חסויות