הקפאת חישוב השכר הממוצע

משרד האוצר מבקש להקפיא את חישובי השכר הממוצע ולחסוך 9 מיליארד שקל לתקציב. אל השכר הממוצע במשק מוצמדים שורה של מחירים ותעריפים כמו ארנונה וחשמל. וגם עקב הוצאת עובדים רבים בעלי שכר נמוך לחל"ת או פיטורים בזמן הקורונה, מה שהקפיץ את השכר הממוצע. מטרת ההקפאה היא למנוע עלויות תקציביות הנגזרות מגובה השכר הממוצע ולהשאיר החל מינואר 2021 את הקצבאות הצמודות לשכר כפי שהן. האוצר מקווה למנוע צניחה בשכר לאחר חזרת המובטלים לעבודה ולמנוע פגיעה בעובדים, למשל במגזר הפרטי שלא מושפעים מהעלייה בשכר.

סיבה נוספת להקפאה, לפי האוצר, היא כי אם היא לא תעשה, לאחר מכן נראה צניחה בשכר, לאחר שהעובדים בחל"ת בשכר נמוך יחזרו לעבודה, מה שיגרור גם כן השלכות על תמחורים שונים וקצבאות. מי שנהנה בדרך כלל מעלייה בשכר הם בעיקר עובדי המגזר הציבורי. שהשכר שלהם מוצמד להגדרת השכר הממוצע במשק וכך גם לעובדים רבים ששכרם מוצמד למשכורת של נושאי משרה. בנוסף ישנן תוספות שכר לעובדים במגזר הציבורי אשר צמודות לשכר המינימום ולכן עדכון של השכר הממוצע יגדיל באופן ישיר את שכרם של אותם עובדים.

קרן המטבע – האבטלה הגבוהה עלולה להחריף את האי-שוויון בישראל. – כלכלני קרן המטבע – הפגיעה במשבר נמוכה יחסית, וצעדים של בנק ישראל והממשלה סייעו לכלכלה. – נקודות החולשה – האי שוויון, שוק העבודה הלא מפותח והחינוך. בקרן גם מביעים חשש מפני חדלות פירעון של משקי בית ועסקים קטנים, וקוראים לממשלה לאשר במהירות את תקציב 2021.

המשבר הכלכלי במספרים – כ-90 אלף עסקים ייסגרו, 9.5 מיליארד חובות לבנקים יגיעו לפירעון בינואר.כשיגיע מועד הפירעון של כ-740 אלף הלוואות בנקאיות,
על מדינת ישראל להשקיע סכום של כ-60 מיליארד שקל כדי למנוע גל פשיטות רגל  וחדלות פירעון כתוצאה מאי יכולת עצמאים ובעלי עסקים
.

ראש הממשלה והנגיד בוחנים דחיית החזר המשכנתאות בעד שנה וחצי.
האבטלה ממשיכה להכות – בסוף אוקטובר רוב העובדים לא חזרו מחל"ת.

במשרד האוצר – חשב חדש שאושר – על שולחנו מימון הגירעון וניהול מדינה ללא תקציב – גיוס מאות מיליארדי שקלים תוך שמירה על דירוג האשראי הגבוה, הדיפת יוזמות שיחשפו את המדינה לסיכונים פיננסיים, לצד שמירת סף פיננסית וקידום פרויקטים מחוללי צמיחה. אלה האתגרים העיקריים על שולחנו של החשב הכללי .

בנק ישראל צפוי להגדיל את שיעור המניות בתיק המט"ח ושוקל השקעה באג"ח זבל. בזמן בהלת המשבר במרץ בנק ישראל לא הקטין את היתרות למרות הירידות החדות. היום הוא בוחן את הגדלת משקל המניות ביתרות מטבע החוץ, ונבחנת השקעה בשיעור נמוך באג"ח קונצרני של חברות מתחת לדירוג השקעתי. כך גילה היום המשנה לנגיד בנק ישראל.

ראש הממשלה הודיע על תוכנית סיוע בהיקף מיליארד שקל ליישובי עוטף עזה. התוכנית כוללת הטבות מס  והנחות בארנונה לצד תגבור פעולות רווחה והשקעות תחומי חינוך ופיתוח תשתיות. הממשלה צפויה להביא בשבוע הבא החלטה לסיוע גם לאשקלון .

חברות ה-20 G  השקיעו 11 טריליון דולר במאבק בנזקים הכלכליים של הקורונה. כך לפי דוח שפורסם לקראת מפגש הפסגה של מנהיגי 20 הכלכלות הגדולות בעולם שייערך בסעודיה השבוע ויתמקד בהחזרת הצמיחה, במקביל להתמודדות עם המשבר ההומניטרי והרפואי העולמי שהביאה המגפה. הפסגה שתיערך בסעודיה ושתהיה מקוונת בעיקרה, תתמקד בהחזרת הצמיחה במקביל להתמודדות עם המשבר ההומניטרי והרפואי העולמי שהביאה המגפה. יש לנו הזדמנות לצאת חזקים יותר מהמגפה הזאת, עם יותר פתיחות חברתית וכלכלית.

מרוץ נגד הזמן – גרמניה מגייסת אחיות שפרשו לגמלאות, בספרד יוקמו 13 אלף מרכזי חיסון, וביבשת מנסים להתחיל מוקדם ככל האפשר עם החיסונים לקורונה, בשל התמותה העודפת שכבר מתבטאת באלפי קורבנות מדי יום.

ריח בחירות באוויר – הופעת נתניהו לצד בכירי הליכוד בישיבה מעבירה מסר שהבחירות בפתח ומהווה איתות לקהל של הליכוד בבחירות. הופעתו של נתניהו לצד בכירי הליכוד בישיבה לא ניתנת לפרשנות אחרת מלבד – הבחירות בפתח.

נגיד בנק ישראל – לפני שמאבדים שליטה אפשר לאשר תקציב ל-2021 מהר ובקלות– הציג בפני ועדת הכספים של הכנסת תרחיש שליטה נמוכה פירושו אובדן שליטה על מגפת הקורונה, הידרדרות לסגר שלישי, רביעי וכן הלאה. 

 

כתב – צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות