הצמיחה של המשק

 

התמונה גרועה יותר מהצפויהצמיחה של המשק ברבעון השני של השנה0.6% בלבד. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה את האומדן השלישי לנתוני הצמיחה, שחושף כי ההאטה חריפה הרבה יותר מכפי שנמדד באונדן השני. ללא מסים נטו על היבוא מדובר בקצב צמיחה של 2.7% לעומת 3.1% כפי שנמסר באומדן השני. העלייה המתונה משקפת ירידות בהוצאה לצריכה פרטית ובהשקעות בנכסים הקבועים שהושפעו מירידה משמעותית ביבוא כלי הרכב לאחר העלייה ברבעון השני של השנה. מנכ"ל קופ"ח כלליתמערכת הבריאות מורעבת, בינואר ניפול לגירעון של 2.5 מיליארד שקל.

בריטניה – כדי ליישם את ההסכם הראשוני שג'ונסון הגיע אליו עם נציגי האיחוד האירופי, יידרש אישור הפרלמנט – שדחה שלוש פעמים בעבר את ההסכם שתרזה מיי השיגה. ג'ונסון יתקשה להשיג רוב, גם לנוכח התנגדות האירים.
השמחה שהפגינו השווקים עשויה להיות מוקדמת מהסיבות הבאות :
1 – כדי ליישם את ההסכם, יידרש אישור הפרלמנט.
2 –  ג'ונסון איבד את הרוב שלו בפרלמנט בחודש האחרון, עם עריקתם של כמה    מחברי מפלגתו.
3 – המפלגה הדמוקרטית יוניוניסטית האירית , DUP  לא תתמוך בהסכם. 

הליש"ט מזנקת ב- 0.8% לאחר ההכרזה. ג'ונסון הכריז כי יגיע להסכם ברקזיט חדש עם האיחוד האירופי שיאפשר את פרישת הממלכה בצורה מסודרת מהאיחוד ב- 31 באוקטובר.
המחלקה לעזיבת האיחוד האירופי מצאה כי העזיבה ללא הסכם תהיה האופציה היקרה יותר, ותגרום לממלכה להפסדים של 9.3% בהכנסות במהלך התקופה עד 2034. תיקונים לתוכניתה של מיי, בהם הטלת מכסים גבוהים יותר על סחורה היו משאירים את הממלכה בהפסדים של 3.9% מהתמ"ג. ולפי הנתונים – ההסכם יעלה לממלכה 130 מיליארד פאונד. –  בינתיים הפרלמנט אישר תיקון שקובע כי הסכם הברקזיט שגיבש ראש הממשלה לא יאושר עד לחקיקה נוספת, וכי ג'ונסון חייב לבקש מהאיחוד האירופי הארכה נוספת של המשא ומתן ובינתיים לא תתקיים הצבעה על ההסכם. לא יאושר עד לחקיקה נוספת. וכי ג'ונסון חייב כעת לבקש מהאיחוד הארכה נוספת של המשא ומתן.

ארה"ב – סין תתקשה לעמוד בהתחייבויות שנטלה על עצמה בשלב הראשון של הסכם הסחר.  לפי המקורות המעורים במו"מ, הסינים לא יוכלו לקנות מוצרים חקלאיים בהיקף של 50 מיליארד דולר בשנה מארה"ב כפי שהתחייבו – אם לא יסירו את המכס שהטילו על מוצרים אמריקאים במסגרת מלחמת הסחר בין המעצמות. סין מצידה שוקלת לקנות טווח רחב של מוצרים בכדי להגביר את הייבוא. 

הכלכלן הראשי של מודי'ססיכון גבוה למיתון עולמי במהלך השנה וחצי הקרובות. אם משהו לא יעבוד בדיוק לפי התסריט – כולל מציאת פתרון לסוגיית הברקזיט ולהסלמה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, הסיכון לכניסת הכלכלה העולמית למיתון יהיה גבוה – בצורה מטרידה.

לבנקים בשוויץ נמאס מהריבית השלילית והם יגבו תשלום מלקוחות עשירים. הריבית השלילית על הפיקדונות במדינה אמורה לעודד לקיחת הלוואות והמרצה של הכלכלה, אך מדיניות זו מהווה נטל על הבנקים שמתקשים לייצר רווח, לפיכך קרדיט סוויס ו-UBS  יחילו עמלות על חשבונות של מעל 2 מיליון פרנק. הבנק יחיל עמלה של 0.75% על חשבונות מעל 2 מיליון בתוקף מנובמבר השנה.

כתב -צבי לוי

 

 

 

 

הגמלאון

גמלאון 121

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

האנשים שמלווים אותנו - חסויות