הפרטת תעשייה אווירית

 

התעשייה האוויריתהדרישה המפתיעה של יאיר כץהפרטת 51% מתע"א במטרה להתנתק מרשות החברות. מדובר במגע רשמי ראשון שמקיימים יו"ר ועד עובדי תע"א עם מנהל רשות החברות על רקע תוכנית ההנפקה המתגבשת. כץ – המטרה היא להתנתק מרשות החברות והממונה על השכר באוצר. וגם לעובדים תצא מזה תועלת. – תע"א תהפוך בתום ההליך לחברה ציבורית. גורמים שמעורבים בנושא אמרו כי יישום התוכנית מתעכב מזה חודשים רק בשל המצב הפוליטי שמקשה על הרכבת ממשלה.

ברשות החברות הממשלתיות מכינים לראש הממשלה הבא צ'ק של עד 5 מיליארד שקל. הכסף לא יאפשר לצמצם את הגירעון בצורה ישירה, אך הממשלה הבאה תוכל להשתמש בו כדי לשלם חובותרוב הסכום צפוי להגיע מהנפקה  של התעשייה האווירית בבורסה. מהלך שיושלם תוך 3 חודשים מיום ההשבעה. הנפקת מניות התע"א בבורסה היא המהלך הגדול ביותר שמקדמת כיום רשות החברות הממשלתיות ביחד עם התעשייה האווירית, משרד הביטחון וגופי ממשלה נוספים. יש היום ויכוח מהו השווי האופטימי שעליו מדברים בתע"א וברשות החברות וזה רחוק מאוד מזה שמוערך בשוק ההון – 12 מיליארד שקל.  

בבנק ישראל מעריכים כי הריבית במשק תיוותר ללא שינוי בשנה הקרובהואף עשויה לרדת בקרוב. זאת לאחר שעד לאחרונה חזו בבנק המרכזי העלאות ריבית מדודות.- וגם הסיכונים הגלובליים הגוברים לכלכלה העולמית. זאת כפועל יוצא מהחרפה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין והאפשרות כי פני בריטניה והאיחוד לברקזיט לא יוסדר. על הנגיד גובר הלחץ לבצע פעולות מט"ח ולהביא להיחלשות השקל.

הרמטכ"ל כוכבי החל ליישם את התוכנית הרב-שנתית של צה"ל בהיעדר מקורות תקציביים ברורים. התוכנית שתעלה מיליארדים יוצאת לדרך למרות שאין ממשלה או תקציב מאושר. בצה"ל מסבירים כי תחילת יישום התוכנית ימומן מהסטות פנימיות בתקציב הביטחון, היתר לא ברור.

הגירעון בתקציב האוצר בארה"ב – קרוב לטריליון דולרשיא של 7 שנים. הגירעון התרחב ב-26% בשנת התקציב שהסתיימה בספטמבר ל- 984 מיליארד דולר שהוא 4.6% מהתוצר המקומי הגולמי, והוצאות הממשל בזינוק השנתי החד מאז 2009 ממשלת ארה"ב גבתה בשנה שחלפה מכסים בהיקף של 71 מיליארד דולר, זינוק של 70% לעומת השנה הקודמת – בעיקר בעקבות הטלת המכסים על מוצרים סיניים במסגרת מלחמת הסחר.

דו"ח מזהירמחצית מהבנקים בעולם חלשים מדי ולא ישרדו האטה משמעותית. בדו"ח של חברת הייעוץ מקינזי נכתב כי התחרות מול חברות הטכנולוגיה פוגעת בבנקים – ועשויה להוביל לאובדן נתח שוק. ואף אחד לא יכול להרשות לעצמו לנוח על זרי הדפנה. לפי הדו"ח רב הבנקים בעולם עשויים להיות לא רווחיים מפני שהתשואה שלהם על מניות לא תעמוד בקצב של הגידול בהוצאות שלהם.

בוריס ג'ונסון  לא הצליח לאשר את הברקזיט בפרלמנט. האיחוד האירופי דוחה שוב פעם ל- 31 לינואר 2020 את מועד הפרישה.

כעת הוא חותר לקיום בחירות כלליות בבריטניה עוד לפני סוף השנה, כשברקע חוסר יכולתם של המחוקקים הבריטים להגיע להסכמה על האופן שבו צריכה הפרישה מהאיחוד לצאת לפועל – אם בכלל. ובינתיים נקבע – יוצאים לבחירות לפרלמנט הבריטי ב- 12 לדצמבר השנה.

 

כתב – צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות