הפסד של 120 מיליארד שקל בשוק המט"ח

 

הפסד של 120 מיליארד שקל בשוק המט"ח – הנגיד החדש החליט לסיים את הפיאסקו. איזה הפקרות – הדולר יורד ובנק ישראל לא עושה כלום. הדרך של הנגידים הייתה מגוחכת והסבה לנו הציבור הפסד עתק שעוד נצטרך לשלם אותו. רכישת המט"ח בסכום של 120 מיליארד דולר, הסבו הפסדים מוערכים של 120 מיליארד שקל. עם זאת, לצד הריבית ורווחי ההשקעות מדובר על הפסד נטו של כ-100 מיליארד שקל. כשבנק ישראל קנה דולרים במטרה להעלות את המחיר, הוא אכן העלה את המחיר, אבל זה היה נקודתי וזמני. המגמה של שער החליפין נגזרת מגורמים כלכליים לרבות הריבית. כספים עוברים למקום שבו יש תשואה גבוהה יותר, אצלנו התשואה גבוהה יותר מאשר ארה"ב, אז הכסף זורם לכאן, ובדרך המשקיעים מוכרים דולרים וקונים שקלים. ומול הזרם הזה אי אפשר להילחם לאורך זמן ברכישת דולרים.

P&S  הותירה ללא שינוי את דירוג האשראי של ישראל – אין חשש ממשבר פיסקאלי. החברה הותירה את הדירוג על רמה של AA מינוס עם תחזית יציבה. צמיחת המשק נוטה להישאר חזקה למרות ההידרדרות בסביבה הבינלאומית והתנודתיות הפוליטית. אבל הממשלה הבאה תהיה חייבת להגיב לעלייה בגירעון. בדו"ח שפורסם אמש מדגישים כי הצמיחה של המשק הישראלי נוטה להישאר חזקה למרות ההידרדרות בסביבה הבינלאומית. שתי מגבלות עיקריות נותרו – החוב הגבוה של 54 מיליארד שקל והסיכונים הגיאו-פוליטיים.

לראשונה מאז המשבר הפיננסי – 2008 הבנק הפדרלי הוריד את הריבית בארה"ב     ב – 0.25% ושם קץ לתקופה הארוכה ביותר ללא הורדת ריבית. בשנה זו המערכת נקלעה למשבר מהקשים ביותר בעידן המודרני. המערכת הפיננסית כמעט התמוטטה וכלכלות רבות נקלעו למיתון. כדי להציל את העולם משפל גדול פעלו ממשלות ובנקים מרכזיים בתיאום כדי לבלום את המשבר, התוצאה הייתה עשור שכונה עידן הכסף הזול.  המשמעות של ריבית אפסית לאורך זמן היא הגדלת הפערים החברתיים בין מי שצבר את הונו לבין מי שעוד אין לו, והיא תוליד תסיסה. זה קורה בברלין, זה קורה בפריס וזה יקרה גם בניו יורק, מעוז הקפיטליזם. הורדת הריבית מאפשרת לשכבות החלשות לקבל מימון זול יותר לשיפור רמת חייהן ומייצרת תחושת עושר. אלא שמדובר באשליה. לאורך זמן ריבית אפסית היא הרסנית, מרחיבה פערים חברתיים ותוביל לתסיסה חברתית.  אבל טראמפ' כרגיל יו"ר הפד איכזב אותנו.

המטבע הבריטי הגיע לשפל של שנתיים. ולא יידרש זמן רב עד שההשלכות יורגשו. הירידה בערך המטבע לא תעודד את היצוא, אבל תגרום לאינפלציה בעקבות התייקרות היבוא. מחר יציג הבנק המרכזי של בריטניה את תחזית הריבית שלו. לירה שטרלינג חלשה יותר לא עתידה לסייע ליצואנים. תגובה הפוכה על עלויות היבוא – בריטניה קונה סחורה בשווי של 230 מיליארד ליש"ט והמטבע ירד ב-6% מול היורו המשמעות היא שיבוא חומרי גלם יתייקרוהמשמעות פיטורי עובדים וקיצוצים.

סין מבצעת פיחות אגרסיבי ביואן – הלחץ בשווקים חוזר עם פתיחת שבע המסחר, לאחר שהממשל הסיני מגיב למכסים של טראמפ בפיחות אגרסיבי למטבע שנפל לשפל של יותר מעשור כשירד ל- 7 יואן לדולר מה שמוסיף ללחץ בשווקים. באסיה המדדים נופלים בכ-3% . כל זאת על מנת לעכל את המכסים של ארה"ב.

 

כתב – צבי לוי

 

 

הגמלאון

גמלאון 121

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

האנשים שמלווים אותנו - חסויות