הפיכת כיוון פתיחת דלת השירותים

פתיחת דלת שירותים החוצה – הפיכת כיוון

לפני מספר שבועות חמותי, בת 91 ניצולת שואה, התעלפה בשירותים ונפלה כך שהמטפלת לא יכלה לפתוח הדלת ולחלץ אותה. כדי לחלץ אותה נאלצתי לחתוך הציר העליון של הדלת בעזרת דיסק ו"לחצוב" מבחוץ עם מפסלת חלק מהמשקוף העליון. רק אחרי הוצאת הדלת ניתן היה לעזור לה.

קיימות מספר המלצות לבחירת בית מתאים למגורים בגיל השלישי או כשמתאימים / משפצים בית קיים, מומלץ לשים לב לפרטים התורמים לבטיחות החיים בבית כיום ובעתיד.

אחד הדברים המשמעותיים הוא שיהיו בדירה שירותים ומקלחת רחבים ושדלתות הכניסה אליהם ייפתחו החוצה או שיהיו דלתות הזזה.

הסיבה: אם הדלת נפתחת כלפי פנים, עלול להיווצר קושי רב לגשת במקרה הצורך אל הקשיש שכן גופו יחסום את אפשרות פתיחת הדלת.

חלק מהפנסיונרים גרים בבתים ישנים בהם תא השירותים קטן והדלת נפתחת פנימה, כך שבמקרה של נפילה בשירותים, יהיה קשה מאד לעזור לקשיש ולחלץ אותו.

כיוון שכולנו הולכים ומתבגרים, מומלץ להפוך כבר עכשיו את כיוון פתיחת הדלתות באמבטיה ובשירותים כך שיפתחו החוצה במקום פנימה.

דבר חשוב שמומלץ להתייחס אליו, הוא צורך עתידי להתנייע בבית על כיסא גלגלים. רוחב כיסא גלגלים הוא 57 ס"מ לפחות ולכן רצוי מאד להתקין דלת ברוחב 65 ס"מ ומעלה בהתאם למבנה הקיים.

ביצוע "פרויקט" הפיכת כיוון הפתיחה מחייבת התייחסות למספר גורמים:

 1. מקצוע "נגרות בניין" שהתקנת משקופי ודלתות עץ כלול בו, כמעט ונעלם. כיום מותקנים דלתות ומשקופים מחומרים פולימריים עמידים בפני רטיבות, במידות סטנדרטיות ע"י מתקינים שזו ההתמחות שלהם.
 2. אם השירותים ממוקמים במסדרון, ייתכן והמסדרון צר ולא ניתן יהיה לפתוח את הדלת כלפי חוץ, שמא היא עלולה לחסום את המעבר.
 3. קיימים יצרנים וסוגים שונים של דלתות ומשקופים.
 4. בבתים בני 30 שנה ויותר סביר ביותר שהמשקוף מקובע אל המבנה במספר מקומות עם זוגות מסמרים ב-X או אפילו בודדים.בבתים אלו קרוב לוודאי שהמשקוף גם שקוע מתחת למפלס הריצוף. פירוק המשקופים גורם נזק למבנה הקיים ונדרש תיקון קוסמטי.
 5. בבתים בהם בוצעה בחלק מהבית, הדבקת קרמיקה על ריצוף ישן, יתכן והריצוף מחוץ לשירותים גבוה יותר. במקרה כזה יהיה צורך להתקין הדלת בגובה מתאים.
 6. הרחבת הפתח הקיים למעבר של כיסא גלגלים, מחייב שבירת קיר והתאמת אריחי קרמיקה לקיר ולרצפה. לפעמים נדרשת גם הזזת מפסק התאורה ע"י חשמלאי.

בדלתות המותקנות בבתים חדשים, או שהוחלפו בשנים האחרונות, מומלץ לפנות לחברה ממנה נרכשו הדלתות או למתקין עצמו. (בדרך כלל המתקינים עובדים כקבלני משנה עצמאיים).

בדלתות חדשות אלו, יתכן ו"ההלבשות" מודבקות חזק מדי, ואז הן יכולות להישבר בזמן הפירוק דבר המצריך  קניית חלקים מהחברה ממנה נרכשה הדלת.

בהזדמנות זו, יש להתקין בדלת "צילינדר שירותים כפתור" המאפשר פתיחת הדלת מבחוץ בעזרת מברג או מטבע, במקרה חירום.

בנוסף, יש לבדוק אם אפשר להתקין דלת הזזהדלת הזזה מתאימה במקרה בו אין אפשרות לחתוך את הקיר כדי להרחיב הפתח והתאמתו לכיסא גלגלים.
דלת הזזה מאפשרת הרחבת הפתח במס' סנטימטרים ע"י החלפת המשקופים הקיימים בקורות עץ צרות יותר. דבר זה מוסיף כמה סנטימטרים לרוחב הפתח כדי שיתאים למעבר של כיסא גלגלים.

לדלת כזו יש כמה חסרונות:

 1. היא מקטינה את רוחב המסדרון בו היא תותקן. יש לבדוק אם נשאר מקום למעבר של כיסא גלגלים.
 2. האטימה שלה טובה פחות מדלת רגילה דבר הגורם לדליפת ריחות.
 3. עלותה כמעט כפולה, יחסית לדלת צירים רגילה.
 4. יש לבדוק אם הדלת לא תכסה מפסקים ושקעי חשמל.

ניתן למצוא נגרים באתר "מידרג" או לחפש באינטרנט: "נגרות בניין", "התקנת דלתות פנים" וכד'. מומלץ לקבל הצעות מחיר לפחות משני מתקינים.
הצעת המחיר צריכה להינתן בכתב עם פירוט מלא של תכולת העבודה:
פירוק, הרכבה ופינוי הישן, עבודת חיתוך ובינוי (אם נדרשת), חלקים חליפיים (או מקוריים מיצרן הדלת), צירים, תיקוני קרמיקה וצבע, גוון הדלת ועיצובה, עינית לציון תפוס/פנוי, סוג ותוצרת של המנעול והצילינדר, מועד ומשך זמן הביצוע, המחיר כולל מע"מ ותקופת אחריות שתינתן בכתב..

כתב: עוזי עמיר – פנסיונר מרכז הנדסה

 

 

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

  הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

  האנשים שמלווים אותנו - חסויות