הסכם עם האמירויות ותעשייה אווירית

 

אחרי הסערה מסתמן – התעשייה האווירית תייצר את כנפי ה F 35  לאמירויות.  פס הייצור בלוד הוא אחד משלושה בעולם, ויחיד שמספק כעת כנפיים למטוסים שמיועדים ללקוחות שאינם אמריקאים או מברית נאט"ו. – צפויות ארה"ב ולוקהיד מרטין להאיץ בעקבות חתימת הסכם השלום עם איחוד האמירויות במקביל לחשש מפגיעה.

התע"א – מסתמן כאחת המרוויחות מהעסקה. פס הייצור בלוד מיועד בחלוקה הפנימית שקבעה לוקהיד מרטין עבור מטוסים שנרכשו בידי מדינות משאר העולם, כולל אלה של חיל האוויר הישראלי. מחיר של זוג כנפיים למטוס עומד על כשלושה מיליון דולר. ועד כה ייצרה התע"א יותר מ-100 זוגות, בתהליך ייצור רגיש ומורכב, לחברה חוזה מסגרת עם לוקהיד לייצור עד 800 זוגות כנפיים – בשווי של 2.5 מיליארד דולר.- עם זאת אין עדיין החלטה סופית בנושא.

הורדת דירוג האשראי תעלה למשק 10 – 15 מיליארד שקל. – כבר כיום שוק ההון מעריך את הסיכון של ישראל כגבוה משמעותית ביחס לקבוצת המדינות שאליה היא שייכת. המצב יחמיר כאשר סוכנויות הדירוג יעדכנו את דירוגה בהתאם לגירעון התופח. ישראל תצטרך לשלם בגין אותו חוב כסף שלא יוכל להיות בשימוש לצרכים הרבים של אזרחי ישראל שמתמודדים מול מגיפה ומול אבטלה שאחרי זהו תג המחיר של העובדה שאין תקציב. הממשלה ממשיכה להגדיל את הגירעון ואין עוצר .

לממשלת ישראל אין תקציב ל- 2020. במערכת הפוליטית מעריכים כי היעדר התקציב יהווה תירוץ לפירוק הממשלה בסוף דצמבר. לאור מצב זה הממשלה ממשיכה לפעול בצורה של קופסאות חוץ תקציביות. הלילה (ג') היא אישרה תוכנית סיוע כלכלית נוספת בהיקף של 10.5 מיליארד שקל. בין היתר התוכנית כוללת את הורדת רף הפגיעה בעסקלצורך קבלת מענק בגין הוצאות קבועות ל-25% , מתן מקדמות על חשבון מענק הוצאות קבועות, תוכנית שימור עובדים מקיפה ודחיית ההפחתה בדמי אבטלה. 

יוזמת הנפט הישראלית נחשפת – הצינור שיחבר בין ערב הסעודית לאירופה – התוכנית להקים צינור נפט מסעודיה לאירופה דרך אילת, צוברת תאוצה בעקבות הסכם השלום בין ישראל והאמירויות. הפוטנציאל לישראל: הכנסות של מאות מיליוני שקל בשנה. במשרד החוץ והביטחון נערכו לאחרונה מספר פגישות בנושא ואפילו ההסכם עצמו שנחתם מתייחס ברמז לסוגיה. ישראל תציע שימוש בתשתיות ההולכה של קצא"א מאילת לאשקלון .

סך תביעות האבטלה בעקבות הקורונה מתחילת המשבר – כ- 12 מיליארד שקל. הערים עם הכי הרבה תובעים מתוך האוכלוסייה  – חולון, ראשל"צ ובת ים. יותר ממיליון איש קיבלו דמי אבטלה ממארס ועד היום. מדובר במספר עצום, בהתחשב בעבדה שכל שוק העבודה בישראל עומד על כ-4.5 מיליון איש, שכירים ועצמאים.

הממשלה הצביעה היום על הצעת שר האוצר לקצץ 10% משכרם של נבחרי הציבור ולבטל את עדכון השכר שאמור לטפס ב- 6000 שקל. החיסכון למשק 8 מיליון שקל. ההצעה צפויה להיות תקפה לשרים, סגני שרים וחברי כנסת. במקביל לפי ההצעה יבוטל עדכון שכר השרים בשל הצמדתו לשכר הממוצע במשק, מהלך שימנע עלייה של יותר מ- 6000 שקל בשכרם. מדובר בהוראת שעה בלבד, כך שספק אם היא תהיה תקפה לשנים הבאות.

 אירופה בדרך לעוד סגר – בריטניה על סף גל שני. ספרד מבקשת מחלק מתושבי מדריד לא לצאת מהבתים! הרשויות במדריד ביקשו ממאות אלפי תושבים בעיר  להישאר החל מהיום בבתיהם, ולא לצאת למעט לצרכים חיוניים או לעבודה

יוצאת מאיזון – גרמניה תיקח הלוואה של 96 מיליארד יורו ב- 2021 . התוכנית המוצעת תביא לסיומן של חסכונות פיסקאליות והתחייבות לשמור על תקציב מאוזן.  פרוש הדבר כי ב-2021 לא תשמור הממשלה על החוק המגביל את יכולת לקיחת ההלוואות שלה של 0.35% מהתמ"ג – חוק שאומץ לאחר המשבר הפיננסי של 2009. החוק הופר גם השנה לאחר שהממשלה התחייבה להגדיל את ההוצאות ב-217.8 מיליארד יורו בניסיון לפצות על ההשלכות הכלכליות בעקבות משבר הקורונה. החוב הנוסף סייע לממשלה להוריד את המע"מ ולספק סובסידיות במיליארדי יורו לחברות על מנת למנוע פיטורים המוניים. כלכלת גרמניה התכווצה ברבעון השני ב- 9.7% , השיעור הגבוה ביותר מאז החל התיעוד וגבוה פי 2 מאשר במשבר הפיננסי לפני עשור. אף שנרשמה כבר התאוששות, גל שני של התפרצות עלול להרוס אותה.

יש צרות במפרץ – חברת מודי'ס הורידה לראשונה את דירוג האשראי של כווית על רקע סיכוני נזילות. הסוכנות הורידה את דירוג המדינה בשתי רמות, בשל הקושי שיהיה לממשלה לגייס חוב וזאת בהיעדר חוק שמאפשר זאת. כווית צופה השנה גירעון של כ- 45 מיליארד דולר על רקע ירידת מחירי הנפט.

 

כתב – צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות