הסוכרת ממבט שונה כתבה נירית ספקטור פיזיותרפיסטית ונטורופתית

על הסוכרת

סוכרת ממבט שונה

לפי הנתונים של המועצה הלאומית לסוכרת בישראל לשנת 2013, אם לא נתעורר, בעוד פחות מ- 20 שנה יהיו בארץ כ-1,200,000 חולי סוכרת וכל זה למרות כל התרופות והדיאטות!!

נתונים לא פחות מבהילים מגיעים מארגוני בריאות עולמיים.

בנוסף, רבים מחולי הסוכרת אינם מצליחים לאזן את רמות הסוכר למרות נטילת התרופות והדיאטות האינסופיות.

סוכרת מעלה את הסיכון ללקות במחלות כרוניות רבות, כגון: מחלות לב וכלי דם, מחלות כבד, מפרקים ואף סרטן.

בעבר היה נהוג לקרוא לסוכרת מסוג 2, שהיא הסוכרת הנפוצה ביותר, סוכרת מבוגרים. נכון להיום, היא כבר מזמן נחלתם של אנשים צעירים ואף של ילדים.

סוכרת מסוג 2 היא לא מחלה המתפרצת בבת אחת. היא מחלה ה"מתבשלת" שנים רבות. בשלב ה"בישול", קוראים לה תסמונת מטבולית או קדם סוכרת. מצב זה יכול להימשך שנים ארוכות, הוא הפיך ולכן כדאי מאוד, רצוי ואפשרי לטפל כבר בשלב הזה.

תסמונת מטבולית מנבאת הופעת סוכרת והתפתחות מחלות רבות והיא מוגדרת על פי מספר קריטריונים: השמנה באזור הבטן, עלייה בערכי לחץ הדם, הטריגליצרידים והסוכר, וירידה בערכי HDL שהוא הכולסטרול הטוב.

בנוסף, ההפרעה העיקרית הגורמת להתפתחות מצב של תסמונת מטבולית או קדם סוכרת, היא ירידה ברגישות הגוף לאינסולין, שהוא ההורמון המפחית ערכי סוכר בדם, כלומר מצב שבו הגוף אינו מצליח להוריד את מדדי הסוכר בדם כי אין תגובה נאותה לאינסולין.

תסמונת מטבולית היא מחלה ערמומית, המתפתחת באיטיות ובשקט עוד בילדותנו ונכון להיום פוגעת ברבע מאוכלוסיית העולם המערבי. היא נקשרת לא רק לסוכרת ולמחלות לב וכלי דם, אלא גם להופעת מחלות נפוצות אחרות, כמו: כבד שומני, מחלות מפרקים, פסוריאזיס, כאבים כרונים ואפילו סרטן ודיכאון.

את העלייה המדאיגה בשכיחות הסוכרת והתסמונת המטבולית מלווה מגיפה נוספת, חמורה אף יותר והיא מגיפת ההשמנה שהחלה בשנות ה-80 של המאה הקודמת. כיום, סובלים קרוב ל-70% מהאוכלוסייה בעולם מעודף משקל וחצי מהם מוגדרים כשמנים!

וכך, למרות שאנחנו מקפידים על מזון דיאטטי מזה עשרות שנים, בפועל אנחנו רק משמינים והולכים!

השמנה מוכרת כיום כמחלה ואף היא מעלה את הסיכון ללקות בסוכרת, בכבד שומני, ביתר לחץ דם, במחלות לב, במחלות מפרקים, בכאבים כרונים, בפסוריאזיס ובסרטן ואף מגבירה את הסיכון לתמותה מוקדמת.

אז למה כל זה קורה? מה אנחנו לא מבינים?

פעם חשבו שרקמת השומן היא סוג של מחסן פאסיבי לחלוטין שבו מאוחסנות קלוריות שאכלנו אך לא ניצלנו. היום אנחנו יודעים שרקמת השומן בכלל, ושומן הבטן בפרט, היא רקמה פעילה מאוד המפרישה כל הזמן חומרים רעילים לגוף, בין היתר גם חומרים המעודדים דלקת שקטה.

כן, השמנה היא סוג של דלקת כרונית!

המילה דלקת מתקשרת אצל רובינו לתהליך קיצוני, המלווה בכאב, אודם, נפיחות ותחושה כללית רעה. נכון, זו הדלקת הסוערת המוכרת לנו ולרוב מטופלת באמצעות תרופות.

אבל יש דלקת מסוג אחר, והיא הדלקת השקטה הנקראת גם דלקת נמוכת עוצמה. היא נקראת דלקת שקטה כי בשלביה הראשונים היא אינה כרוכה בכאב, ומכיוון שאיננו חשים בה, אנחנו לא בודקים ולא מטפלים בה.

דלקת כרונית שקטה זו המהווה מאפיין בולט של השמנה, מהווה גם מנגנון פעולה למגוון רחב של מחלות שכיחות כולל סרטן.

למה זה קורה?

הקשר ההדוק מאוד בין מגיפת ההשמנה, הסוכרת ושאר המחלות הכרוניות הוא אורח חיינו בעשרות השנים האחרונות. השינוי האדיר בתזונה והירידה המשמעותית ברמת הפעילות הגופנית שלנו בשילוב עם רמות מתח גבוהות, עשו את העבודה.

בעשרות השנים האחרונות חל שינוי משמעותי בסוג המזון שאנו אוכלים, ובאופן שבו תעשיית המזון העולמית מייצרת אותו. לתעשייה זו יש כוחות כלכליים אדירים והיא מהווה חלק נכבד בהכתבת תבניות אכילה או פירמידות מזון המומלצות כיום.

תעשיית החלב והבשר הן חלק מהתעשיות הכלכליות החזקות ביותר בעולם, וכן תעשיית המזון המהיר, המוכן והדיאטטי.

בעוד אנחנו כבני אדם, לא השתנינו אבולוציונית מזה מאות ואלפי שנים, המזון שלנו השתנה משמעותית והוא רחוק מרחק רב מהמזון שאותו אכלו הדורות הקודמים לנו.

אם רק תחשבו על כך שמקררים יש בבתים רק 60-70 שנה, תבינו את גודל השינוי בתזונה שחל במהלך עשרות השנים האחרונות.

וכך הפך המזון פחות ופחות מתאים למבנה הגנטי שלנו. התזונה האופיינית לעולם המערבי, כולל התזונה הדיאטטית, מעודדת דלקת כרונית ומעלה סיכון להשמנה, סוכרת או טרשת עורקים כבר בגיל הילדות.

למרות שיש מחקר רב לגבי הקשר של בשר אדום לסוכרת למשל, קשה מאוד לבודד רכיב תזונה בודד האחראי למצב הבריאות ולכן מחפשים תבניות תזונה.

התבוננות בחברות אחרות בעולם אשר שם יש תבניות תזונה אחרות משלנו, כמו התזונה הים תיכונית המסורתית או באוכלוסיית הטבעונים, מגלה שהם בריאים באופן משמעותי מאיתנו. הם מגיעים לגיל מבוגר ללא משקל עודף, בכושר גופני טוב ועם מיעוט במחלות כרוניות שונות, בסימני גיל המעבר ואף בסרטן. התזונה ואורח החיים שלהם מפחיתים את מדדי הדלקת נמוכת העוצמה והכרונית.

הגישה הנטורפאתית למחלות כרוניות בכלל ולסוכרת והשמנה בפרט, היא קודם כל ההבנה כמה כוח יש לנו מול המחלות האלה. טיפול כזה מכוון אדם להשתתף באופן אקטיבי בתהליך השיקום, לגבש תחושת שליטה במצבו הבריאותי ולהפסיק להיתלות רק בתרופות או בפתרונות "קסם" אחרים.

גופי בריאות רבים בעולם מגבשים תכניות טיפול המעבירות את מרכז הכוח למטופל עצמו. אפילו המועצה הלאומית לסוכרת בישראל ממליצה להתחיל בתקופה של 6-12 חודשים בשינוי אורח חיים עוד לפני שמתחילים בנטילת תרופות.

בטיפול נטורופתי מקבלים את הכלים הנדרשים לשיקום אורחות חיים. הנטורופת מתאים למטופל תזונה עשירה ומלאה המפחיתה רמות דלקת וסוכר. בתזונה זו מבינים שיש הבדל משמעותי בין סוגי קלוריות ופחמימות שונים, ומכוונים למזון המתפרק לאט בגוף. לומדים לאזן בין חומצות שומן שונות ולא להתייחס אל השומן כאיש הרע בסיפור, מפחיתים את רמת החלבון מן החי לטובת החלבון מן הצומח, העשיר מאוד בסיבים, ובכלל מכוונים לתזונה המתאימה יותר למבנה הגנטי שלנו.

זו תזונה טעימה, עשירה ומגוונת שאינה תלויה במזון התעשייתי המעודד דלקות. היא מעודדת שובע ורוגע וכך, למרות שאנו לא ב"דיאטה", מושגת ירידה מתונה אך קבועה במשקל.

שינוי תזונתי הוא שינוי התנהגותי. זו לא דיאטה עם איסורים וספירות, זה גיבוש גישה שלמה מול הקשר בין התזונה ומצב הבריאות. זו גישה אחרת בה האדם מפתח יחס אחר למזון, מגבש הבנה לקשר בין המזון ובין ההרגשה בחיי היומיום ובכך, במקום תחושת חוסר אונים הכול כך אופיינית לחולים כרונים, מתגבשת תחושת שליטה המקדמת הבראה.

התגייסות זו לשינוי תזונתי מבססת את הדרך לשינויים נוספים באורח החיים, כמו למשל שילוב פעילות גופנית מתונה, ומהנה, שהוכחה כאמצעי מעולה להפחתת רמות דלקת וסוכר ומהווה כלי אדיר בשיקום מצב בריאות.

יש אפשרות לשלב בטיפול גם צמחי מרפא ותוספי תזונה, אך הם לא העיקר. העיקר הוא האדם עצמו והאופן שבו הוא לאט לאט מפתח יכולת, המביאה לשיפור בכל אלמנט במצב הבריאות הן הגופנית והן המנטאלית.

בקיצור, מנגנון משותף להשמנה, תסמונת מטבולית, סוכרת ומחלות כרוניות אחרות מהווה מטרה מצוינת לטיפול, טיפול הנותן גם מענה לסיבוכי התסמונות כמו כאבים כרוניים, שינויים במצבי הרוח, ירידה ביכולת הקוגניטיבית והפרעות שינה.

 

נירית ספקטור 

הכותבת הינה פיזיותרפיסטית ונטורופתית
שיר"מ – מרכז רפואי אסף הרופא

 

הגמלאון

גמלאון 129

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן
חשוב: בקשה לביטול השתתפות באירוע (טיול, נופשון, גמליאדה...) יש להפנות למזכירות הארגון

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות