הסבר על השינויים  בביטוחי הבריאות

הסבר כללי על השינויים  שעשה  המפקח על הביטוח בביטוחי הבריאות

להלן מספר הבהרות והארות לרפורמת ביטוחי הבריאות שאושרה להחלה על ידי רשות שוק ההון ביטוח וחסכון מיום 1.10.23

באופן כללי ניתן לומר שהמבוטחים במדינת ישראל מחזיקים באחד משני מסלולי ביטוח בריאות, האחד הוא הרחב המכונה" מהשקל הראשון" וכולל למעשה את כל הטיפולים והניתוחים מהשקל הראשון בלי תלות בשרותי קופת החולים.

השני הוא מה שנהוג לכנות " משלים שבן" שמכסה עקרונית את הניתוחים והטיפולים שקופח לא מכסה {ואינני נכנס לניואנסים הפרטניים של מצבי ביניים של כל אחד מן המסלולים}

מובן לקורא שביטוח מהשקל הראשון יקר יותר מביטוח משלים שבן. אבל יתרונותיו הגדולים בעובדה שמתקיימים בו למעשה שלושת התנאים החשובים למי שרוצה ביטוח בריאות מלא "רולס רוייס": איכות, כמות, זמן.

מבוטח שרוצה מומחה מסוים שינתח אותו במועד קרוב בבי"ח מסוים- יקבל אותו בפוליסת השקל הראשון. ועבור תענוג זה הסכימו ומסכימים לקוחות רבים לשלם את הפרמיה הנדרשת.

משרד המפקח-הממונה על שוק הביטוח ראה מול עיניו בעיקר את אלמנט הפרמיה והחליט לפעול להוזיל מוצרי ביטוח בריאות- אך לגמרי לא בטוח שלצד הוזלות אלו אנחנו הולכים לפגוש שיפור באיכות הכיסויים,

או אולי אפילו נסיגה שאנו צופים אותה כסוכני ביטוח.

אנו סוכני הביטוח חושבים שמערכת הבריאות לא תצליח לעמוד בעומס הצפוי לה ממשלים השבן החדש כפי שכבר היום התורים ארוכים ובלתי נסבלים- ומכאן הדרך לרפואה פרטית יקרה קצרה.

במסגרת מהלך זה תפעל הרשות בגדול להעברת לקוחות מפוליסת השקל הראשון לפוליסת משלים שבן במספר מדרגים.

כל מי שבבעלותו פוליסת ביטוח מהשקל הראשון אשר תחילתה עד 2016-לא ניתן לרשות לפגוע בה או להפסיק אותה {אלא אם זו החלטה וולונטרית של המבוטח}

כל מי שרכש פוליסת מהשקל הראשון בין 2016 ועד 30.9.23 תיפנה אליו חברת הביטוח שלו לאחר 1.10.23 ותציע לו לעבור לפוליסה החדשה-משלים שבן- וזאת תוך 90 יום מיום שיהיה לה את המוצר החדש להציע לאותו לקוח {כי החברות עדיין לא מוכנות כולן עם המוצרים החדשים,}

בנוסף לאמור לעייל המתייחס לבעלי פוליסות בריאות פרטיות, יש לא מעט מבוטחים תחת פוליסות קיבוציות- דוגמת גמלאי תע"א בפוליסת הראל .

לגבי אלו ממשיך ההסכם להיות בתוקף גם אחרי שנכנסת רפורמת 1.10 לתוקף ועד למועד החידוש שלו, כאשר הנחת היסוד שלי אומרת שמי שהיה מבוטח בקולקטיב מהשקל הראשון –הארגון יקבל בתום ההסכם הנוכחי יקבל הצעת חידוש קולקטיבית המשכית מהשקל הראשון, ומי שהיה במסלול משלים שבן יוכל להישאר בו בהתאם לתנאי הכיסוי החדשים שיוצעו.

לסיכום:

קשה מאוד לנתח ולהיכנס במסמך כזה לפירטי פרטים למשמעויות המלאות של כל אחד מהמסלולים.אך ניסיון החיים שלי אומר לי –בעיקר לבני הגיל השלישי- כל מי שמחזיק פוליסת מהשקל הראשון באופן פרטי-שימשיך להחזיק בה, אין אף אחד שיכול להציג את כל מכלול השיקולים לצאת ממנה ולדעתי מה שהיה טוב עבור מי שמחזיק בפוליסה יוקרתית זו עד היום- טוב גם מהיום.

מי שחש חסרון כיס עקב יוקר הפרמיות של מהשקל הראשון- והן לא זולות בגיל מתקדם –מקבל פה אפשרות לעבור לפוליסה מוזלת- אבל זה עולם אחר של כיסויים.

כבר הספקתי לראות שאחת החברות שיצאה לשוק עם מוצרים חדשים מ1.10 ייקרה את פוליסת השקל הראשון בכמעט 100%.

נדמה לי שזה אומר הכל למה להמשיך להחזיק בקיים.

אחרים שמחזיקים פוליסת בריאות משלים שבן-תמתינו לראות מה יציע השוק במכלולי הכיסוי החדשים.

מקווה ששפכתי קצת אור על הרפורמה שבפתח.

בברכה

אלי ארליך –מנכל
הסוכנות המובילה בישראל –ביטוחי חול ובריאות לגיל השלישי

 

 

הגמלאון

גמלאון 129

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן
חשוב: בקשה לביטול השתתפות באירוע (טיול, נופשון, גמליאדה...) יש להפנות למזכירות הארגון

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות