הנפקת התעשייה האווירית

המועד החדש להנפקת התעשייה האווירית – ברבעון האחרון של 2021. המדינה נערכת להנפקת 25% ממניות החברה, לפי שווי של 12 מיליארד שקל. טרם הוחלט אם תהיה הפצה של מניות גם בחו"ל. הוועדה אישרה את המעבר של 6 חתמים לשלב הראיונות. מי שייבחרו להוביל את התהליך, לפי כללי המכרזים של רשות החברות, יובילו את אחת ההנפקות גדולות בתל אביב אי פעם. מנהלי ההנפקה הראשיים יהיו אחראיים לבנית מבנה ההנפקה,

100 אלף שבו לעבודה במחצית השנייה של פברואר, האבטלה – 15.4%. הוא עדיין גבוהה מאוד – 640 אלף. עקב חג הפסח, בשבועות הקרובים תיתכן ירידה מתונה יותר במספר המובטלים. שיעור האבטלה ירד מ-18.2%.
לראשונה ברשות המיסים – מס הכנסה ומע"מ תחת קורת גג אחת
. לאחר שנים של עיכובים. המהלך הדרמטי החל עם פתיחתו של המשרד הראשון שבו יאחדו האגפים תחת קורת גג אחת, מה שאמור לאפשר מתן שירות טוב ולהקטין את הביורוקרטיה.

המדינה חייבת מיליארד שקל לתעשיית הביטחון – העדר תקציב והעיכוב באישור התוכנית הרב שנתית לצה"ל מונעים העברת כספים ממשרד הביטחון לתעשייה האווירית אלביט ורפאל. בשנה האחרונה צומצם החוב הממשלתי, אך עדיין מעיק על התנהלותן הכספית. החברות אינן מפרטות את סך החובות של המשרד כלפיהן אך הערכה כ- 350 מיליון לתע"א.

טורקיה – הלירה הטורקית צונחת ב – 12% לאחר שארדואן פיטר את נגיד הבנק המרכזי.  – המשקיעים מגיבים בעוצמה לצעד הברוטלי של ארדואן, שפיטר פעם שלישית בשנתיים את הנגיד, לאחר שזה העלה את הריבית. בשנה האחרונה נפלה הלירה ב- 20% ובתקופה של ארדואן היא איבדה במצטבר יותר מ- 80% .

גם בארץ צריכים לדאוג, הדולר יורד ל- 3.28 שקלים. מטבע הגוש האירופי נסחר ב- 3.91 שקלים, השיעור הנמוך שלו מאז פרסם בנק ישראל את תוכנית הרכישות שלו באמצע ינואר. גם הפד צפוי להותיר את הריבית במשק בארה"ב על שיעור אפסי.

גרמניה מאריכה הסגר עד 18 באפריל לפחות – בוטלו טקסי חג הפסחא. לאור העלייה בתחלואה בגרמניה, בשבוע הראשון של אפריל בו מציינת אירופה השנה את חג הפסחא, יוחרפו ההגבלות ותיאסר התקהלות של יותר משני משקי בית באופן גורף. עוד מספר המקרים בגרמניה הולך ועולה, התכנסו הממשלה הפדרלית וראשי מדינות המחוז לפסגה לילית שנמשכה יותר מ-5 שעות, ובסופה החליטו להאריך את הסגר החלקי וההגבלות המוטלות על החיים הציבוריים במדינה. הממשלה החליטה לא להטיל עוצר לילי על המדינה, כפי שקיים בצרפת ובאזורים מסוימים באיטליה.

גורמי לוגיסטיקה – המשבר בתעלת סואץ עשוי להאיץ גיוסים לפרויקטים של חיבור רכבתי ותשתית בין אילת לים התיכון. בימים האחרונים מתבצעים גישושים על העברת סחורה דחופה מאסיה דרך אילת לאשדוד באמצעות משאיות.

חסימת תעלת סואץ שנכנסת לשבוע השני שלה עשויה להאיץ משמעותית את מהלכי גיוס המימון הבין לאומי לפרויקטים לחיבור בין הים האדום לים התיכון בשטח ישראל, שנמצאים כיום בתכנון, כך מעריכים גורמים בענף הלוגיסטיקה.
נתיב מסחר קריטי ומוקד למלחמות – תעלת סואץ חשובה כיום יותר מתמיד – התעלה שנחפרה ב- 1869 עוברים כ-12% מהסחר העולמי מדי שנה. ב- 2015 החלה הרחבה של התעלה בהשקעה של 8 מיליארד דולר. אורכה 193 ק"מ עוברת במצרים ומחברת בין הים התיכון לים סוף ובכך גם בין האוקיינוס האטלנטי לאוקיינוס השקט – מעבר חשוב בין אסיה ואירופה למזרח ארה"ב.

איראן וסין חתמו על הסכם לשיתוף פעולה צבאי וכלכלי – החתימה של שתי המדינות יפגע במאמצים האמריקאיים לבודד את טהרן בגלל תוכנית הגרעין. לפי ההסכם בייג'ינג תשקיע בפרויקטים באיראן ותעמיק את המעורבות הצבאית במזרח התיכון, בתמורה לאספקה שוטפת של נפט ב-25 השנים הבאות. – ברקע קו תקיף של ביידן נגד סין.

כתב – צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות