הליך בחירת המנכ"ל נעצר

התעשייה האווירית – הליך בחירת המנכ"ל נעצר בשל מחלוקת בין אשל ללוקר. מנכ"ל משרד הביטחון לוחץ למנות לתפקיד את חגי טופטלסקי ששימש כסגנו כאשר פיקד על חיל האוויר. ועדת האיתור בראשות יו"ר תע"א הראל לוקר מעדיפה מועמד מבפנים. לחצים שמפעיל מנכ"ל משרד הביטחון אמיר אשל למען מינוי חגי טופולסקי למנכ"ל התעשייה האווירית, עצרו למעשה את הליך בחירת המנכ"ל. זאת לאחר שבוועדת האיתור, מעדיפים למנות לתפקיד מנהל מתוך החברה.
למנכ"ל משרד הביטחון יש כמה מנופי לחץ על תע"א
. החברה אמנם כפופה לרשות החברות, אך נזקקת למשרד הביטחון ברוב פעילותה. המשרד הוא הלקוח הגדול ביותר שלה, עם הזמנות ב-3.25 מיליארד שקל ב- 2019 וקובע אילו מערכות תוכל לייצא ללקוחות בחו"ל. ולמי, חלק מעסקאות הייצוא שלה מבוצעות דרך משרד הביטחון, כעסקאות בין ממשלות. 

 

התעשייה האווירית  –  חברת קאליטה אייר תהיה הלקוחה הראשונה ל – 777 מטען של התע"א. חברת המטענים האמריקאית תפעיל 3 מטוסי 777 דרך חברת החכרת המטוסים GECAS.עלות ההסבה בתעשייה האווירית כ- 35 מיליון דולר למטוס. לחברה צי של 40 מטוסים, ובעבר היא הסבה מטוסים ישירות בתע"א.

 

הוויכוח על מטוסי V  22 מהות או איוולת?  – הוויכוח בין מערכת הביטחון לבין גורמים  במשרד האוצר גורם לעיכוב בעסקת רכש מטוסי V 22. האוצר טוען כי עסקת רכש המטוסים תיצור סכנה לדירוג האשראי של ישראל מה שנטול כל בסיס, כיוון שאין בעסקה הנפקת חוב ממשית של מדינת ישראל, אך באי קיומה, עלולה לגרום לנזק לעוצמתה האסטרטגית. טענת משרד האוצר כי אין תקציב עובדתית נכונה, אך מדובר בעסקת רכש אשר תמומן במלואה מתוך כספי הסיוע הביטחוני האמריקאי.  רצונו של משרד האוצר להציג מסגרת תקציב גבוהה לצרכי מיקוח והמו"מ התקציבי-  אין בה ממש.!!

 

גרמניה נכנסה לסגר שעלותו מועכת ב-19 מיליארד אירו. – המדינה תפצה עצמאים ועסקים שייאלצו לסגור בגלל הסגר ב-75% מהכנסותיהם המקבילות בשנה שעברה. אם הסגר יימשך חודש, הוא יפגע בתמ"ג ב-1%. הפגיעה הכלכלית הגדולה ביותר תהיה במגזר התיירות.

 

הכלכלנית הראשית – עלות ההגבלות הנוכחית 2.3 מיליארד שקל בשבוע. מדובר בעלות הפגיעה בתוצר של ישראל כאשר המסחר סגור ומערכת החינוך פועלת לפי המתווה שאושר השבוע בקבינט

 

נכון להיום, 940 אלף ישראלים מובטלים – הסגר והחגים הזניקו את האבטלה ל-22.7%. המשך הסגר והפסקת הפעילות העסקית , לצד תקופת החגים, הביאו לגידול נוסף בשיעור האבטלה במחצית הראשונה של אוקטובר. נגרם בעיקר מהגידול בהוצאת עובדים לחופשה ללא תשלום. באחרונה עצרה ועדת העבודה של הכנסת את מתווה תשלום ימי הבידוד שגובש, וכעת לא ברור מי צריך לשלם את ההוצאות עבור העובדים. אין תשלום לעובדים שנדרשו להיעדר מעבודתם בעקבות חובת בידוד. כעת נוצר מצב שבו איש לא משלם עבור 14 יום, שהתשלום עליהם יוטל על העובדים שנכנסו בעל כורחם לבידוד.

 

המפקח על הבנקים בבנק ישראל חושף – הציבור דחה הלוואות בגובה 10.4 מיליארד שקל. בוועדת הכספים יש דיון נגד הבנקים שמקשים על עסקים במשבר לקבל הלוואות. הקרבות בין הליכוד לכחול לבן מונעים את הקיצוץ בשכר הח"כים. כחול לבן מתנגדת לחוק שהגיש השר כץ לקצוץ של 10% בשכר הח"כים. בשל פגיעת במדיניות שמקדמת המפלגה. אם לא יחול שינוי, שכרם של הח"כים הצמוד למדד יעלה באלפי שקלים בינואר. עם זאת ועדת הכספים והכנסת יכולות בהחלטתן לאשר את קיצוץ השכר.

 

כתב – צבי לוי

 

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות