הלוביסטים שוב שולטים בכנסת

נגיד בנק ישראל – אי השוויון גדל, החזקים התחזקו והחלשים נחלשומעל ל- 200 אלף מובטלים מחפשים עבודה כבר יותר מ-3 חודשים. על רכישות המט"ח של הבנק שעמדו על 17 מיליארד דולר מתחילת השנה – מיתנו את קצב הייסוף. – בעיית האבטלה מתפשטת לכל שכבות האוכלוסייה ולכל האזורים בארץ. לגבי הדולר הבנק ימשיך במדיניות כי אחרת זה עלול לפגוע בביצועים של הייצוא.

גמלאי התעשייה האווירית רוצים נתח מהנפקת החברה – לאחר שהממשלה אישרה את הנפקת תע"א, דורשים הגמלאים לצרפם להסכם ההטבה לעובדים שבמסגרתו יקבלו הנחה ברכישת מניות. יו"ר הגמלאים: מי שעבד 45 שנה ופרש, לא מגיע לו כלום, ומי שעבד שנה כבר יקבל? מגיע לאלה שבנו את תע"א. נודע כי העובדים העבירו פניות בנושא לראש הממשלה. במסגרת הנפקת החברה שאושרה לפני חודשיים בממשלה, צפויים עובדי החברה לקבל אפשרות לרכוש 2.5% מהמניות בהנחה של 30% לפי המסתמן, יונפקו 25% ממניות תע"א לפי שווי שוק של 12 מיליארד שקל. כך ששווי ההטבה  לעובדים יגיע לכ- 90 מיליון שקל. בחברה מועסקים כ-15 אלף עובדים, כך שמדובר בהטבה בסך 6000 שקל בממוצע לעובד. בארגון גמלאי התע"א חברים כ-11 אלף איש.

האקרים איראניים טוענים: פרצנו לחברת הבת של התע"א אלתא.- אין תגובה מאלתא.

הצעירים לא מוותרים על חלום הדירה. הם פשוט לוקחים משכנתא מסוכנת יותר – מנתוני בנק ישראל עולה, כי בחודשים האחרונים המשכנתא הממוצעת לדירה הגיעה לכ-800 אלף שקל. כ- 40%  מהמשכנתאות שנלקחות הן בהיקף של יותר מ- 60% משווי הדירות.

הלוביסטים שוב שולטים בכנסת – מספר הלוביסטים הרשומים בכנסת בתחילת דצמבר זהה למספר הח"כים – 120. אין חקיקה המסדירה את פעילות הלובינג בכנסת והחברות דוחפות את האינטרסים שלהן על חשבון האינטרס הציבורי. המשבר הפוליטי שנמשך שנה וחצי ייזכר כחורף הגדול של ענף הלובינג בכנסת. כמות הלקוחות של הלוביסטים רשמה עלייה מטאורית.

יש צניחה של 40% בהכנסות הרשויות המקומיות – מי יפנה את הזבל? – הפטורים מתשלומים שהעניקו הרשויות המקומיות לעסקים ותושבים בשטחן, הובילו לירידה דרמטית בהכנסתן. למרות שרוב הרשויות עדיין לא דיווחו על קשיים כלכליים, המצב עלול להשתנות בקרוב. ברור שתוך חודשים מרבית העיריות ימצאו עצמן בקושי תקציבי, ואף יתקשו לספק את השירותים הבסיסיים ביותר לתושבים.

המתווה החדש מינואר יסייע להלוואות עבור עסקים קטנים רבים שנפגעו קשות ממשבר הקורונה. המתווה של בנק ישראל – דחיית של תשלומי הלוואות – במקביל למתווים דומים שנגעו למשקי הבית. הוא מאפשר לדחות הלוואות לעסקים קטנים וזעירים. נכון לאוקטובר יש עדיין כ-60 אלף עסקים שדחו את ההלוואות ועדיין לא חזרו  לשלמן. יתרת האשראי בגין ההלוואות היא 12 מיליארד שקל. בבנק ישראל סבורים כי המתווה החדש יסייע למרבית העסקים לייצר גשר תזרימי עד להחזרתם לאיתנות פיננסית.

החשב הכללי מזהיר – נאלץ לנקוט צעדי ריסון חסרי תקדים. זאת על רקע השיתוק הפוליטי המונע אישור תקציב מדינה לשנת 2020 יידרש קיצוץ של 25% בתקציבי משרדי הממשלה כבר בחודש הבא אם לא תוגדל מסגרת התקציב ב-2021.

מכה לתעשיות הביטחוניות – גרמניה דוחה את חימוש המל"טים שהיא חוכרת  מישראל. ההצבעה המתוכננת בפרלמנט הגרמני על חימוש המל"טים שחיל האוויר חוכר מישראל נדחה ללא מועד חדש. המפלגה הסוציאל-דמוקרטית מתנגדת מסיבות אתיות ובשל חילוקי הדעות בקואליציה לא נראה כי תושג הסכמה על המהלך בעתיד הנראה לעין. ובנוסף, שיא תמותה בגרמניה עם תחילת הסגר מעל ל-1000 בני אדם ביממה, ולפי נתוני מכון רוברט קוך כ-25 אלף מקרי חדשים נרשמו ביממה. מספר החולים הפעילים כעת מוערך ב-350 אלף בני אדם.

הסיפור של השבוע הוא הנפילה של בזק, עם ההכרזה של משרד התקשורת שיוזיל את מחירי השיחות הקוויות ב-40%, הורדה דרמתית שתפגע משמעותית בהכנסות של בזק וכמובן שהמניה צללה בתגובה.
בתחום המשכנתאות-
מעתה ניתן יהיה לקחת שני שליש מהמשכנתא בריבית פריים. זה אמנם אמור להוזיל את ריבית המשכנתא, אבל תהיו בטוחים שהבנקים לא ימהרו להוריד את הריבית.
בתחום המט"ח –
אחרי שהדולר הגיע לרמה של 3.25 שקלים בנק ישראל רכש מאות מיליוני דולרים בניסיון לבלום את התחזקות השקל, עד כה ההתערבות של בנק ישראל לא הצליחה לעצור את המגמה , אז אנחנו לא אופטימיים.
חברות הטכנולוגיה הישראליות – 20 חברות נערכות לגיוס שווי מצרפי של 100 מיליארד דולר ,מה שעשוי להפוך את 2021 לשנה חלומית להייטק הישראלי ולישראל בכלל.

 

כתב – צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות