הכרזה על סכסוך עבודה

המצביעים של ביידן מחזיקים בסדרי עדיפויות הפוכים, ואלו לא חדשות טובות לכלכלה. – הפער בין הערים ה"כחולות"  לפריפריה ה"אדומה" היה מובהק מתמיד. ואם לא די בכך המצביעים לביידן והמצביעים לטראמפ מחזיקים בסדרי עדיפויות הפוכים. – כל זה עשוי להיות מתורגם לשיתוק פוליטי שיוביל גם לדשדוש כלכלי.
אבל זה לא הפריע לדוח תעסוקה חזק מהצפוי – האבטלה צנחה ל 6.9%  אבל עדיין מגמת ההאטה בהתאוששות המשרות בשוק.

האיחוד האירופי יטיל מכסים על סחורות מארה"ב ב- 4 מיליארד דולר. זאת בתגובה לסובסידיות האמריקאיות שניתנו ליצרנית המטוסים בואינג. מדובר בצעד שנראה כהחלפת מהלומות של הדקה ה-90 עם הנשיא טראמפ. ההערכות הן שביידן יישר את ההדורים עם בריסל וינסה ליצור חזית מאוחדת מול סין. רוב ממשלות האיחוד תמכו בהטלת המכסים לקראת יום שני – ואז ייוועדו שרי המסחר החדשים.

על רקע צניחת הלירה הטורקית, ארדואן הדיח את נגיד הבנק המרכזי. – אמש הלירה הטורקית צנחה אל מול המטבעות הזרים והדולר לרמה של 8.5 לירות לדולר. מתחילת השנה הלירה איבדה 30% מערכה מול הדולר.

מיליון בריטים מרווחים מתחת לשכר מינימום מאז המגפה– העובדים נשלחו לחופשה ללא תשלום ללא פיצוי מהמעסיק. עוד עולה מהנתונים כי בסבירות שהעובדים במשרות בעלות השכר הנמוך ביותר ימשיכו לשהות בחופשה ללא תשלום בשכר מופחת גבוהה פי חמישה לעומת עובדים אחרים. ביותר ממחצית מהמשרות בעלות השכר הנמוך ביותר, העובדים נשלחו לחופשה ללא פיצוי מהמעסיק לעומת 10% בלבד בקבוצות שכר אחרות.

דיווחים מרוסיה – ולדימיר פוטין חולה בפרקינסון ועומד לפרוש!! חוקרים שבחנו תצלומים של הנשיא טוענים שהם מצאו סימנים לכך שהנשיא חולה בפרקינסון. אקדמאי בכיר ברוסיה סבור שלחץ מופעל על פוטין מצד המאהבת שלו ובנותיו, וכי הוא עומד לפרוש מהנשיאות כבר בינואר הקרוב. מהדיווחים המגיעים – ברוסיה מספרים כי תמונות וצילומים של הנשיא מעידים על כך שהוא לוקה במחלת פרקינסון. הכל בעירבון מוגבל

ההסתדרות התעוררה ונערכת להכרזה על סכסוך עבודה במשק בעקבות סוגיית ימי הבידוד. ההכרזה על סכסוך עבודה תאפשר להשבית את המשק תוך 14 יום.
מ- 29 באוקטובר לא קיים הסדר בנוגע לתשלום ימי הבידוד של העובדים.
ועדת העבודה והרווחה בכנסת, בראשות חיים כץ, לא אישרה את מתווה הבידוד
שעליו סיכם משרד האוצר מול ההסתדרות והתאחדות התעשיינים, בניגוד לדעתם של העסקים הקטנים.
בינתיים – הגירעון ממשיך להחריף – עמד באוקטובר על 10.1
%
. בזמן שלישראל אין חשב כללי, הגירעון התקציבי זינק באוקטובר לרמה דו ספרתית, הגרעון המצטבר ל-12 חודשים- 137.1 מיליארד שקל. הרבה בגלל הוצאות הממשלה, שעמדו על 336.7 מיליארד שקל, ממשיך להחריף על רקע משבר הקורונה. כמעט כל העלייה מקורה בכספים שהוקצו לטיפול במשבר הקורונה, בין היתר בשל העובדה שלא אושר תקציב לשנה זו. גם בצד ההכנסות נרשמה ירידה של 10% בין ינואר לאוקטובר בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה, והן הסתכמו ב-  258.4 מיליארד שקל. עיקר הירידה היא בתשלומי הביטוח הלאומי. – לפי הערכות של משרד האוצר הגבייה השנה צפויה להיות נמוכה בלפחות 30 מיליארד שקל מההערכות המקוריות.

מי מונע את קידום החוק להקפאת שכר חברי הכנסת? – לפני כחודש הניח שר האוצר על שולחן הכנסת את חוק להפחתת שכר הבכירים, ביניהם הח"כים, אבל בגלל הקיפאון הפוליטי והעימותים בין הליכוד לכחול לבן החוק תקוע. החוק עדיין מחכה לאישור כחול לבן כדי להקדים בחקיקה ולצאת מכוח ההבטחות אל פועל הקיזוזים. לפי החוק הפחתת שכר נושאי משרה שיצא לדרך על רקע מגפת הקורונה, שכרם של שרים וחברי כנסת, שופטים, מבקר המדינה ועוד יקוצץ ב-10% וכן לא יתעדכן השכר בינואר הקרוב.

 

כתב – צבי לוי

 

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות