הכלכלה הישראלית

הכלכלה הישראלית? במטרה לסגור את הפער ממדינות המערב בתוצר לנפש נדרשים לימודי ליבה מגיל צעיר שיסייעו לחברה החרדית להשתלב בשוק העבודה, וכמובן שילוב כל חלקי האוכלוסייה. ראש הממשלה שדיבר על כך בעבר בעצמו, חתום עכשיו על הסכמים קואליציוניים שיביאו לתוצאה ההפוכה.
האבטלה תעלה, הרווחיות תיפגע, מהתחזיות שהכינו שני הבנקים לשנה הבאה עולה כי האינפלציה בישראל תאט לקצב של סביבות 3%, הבנקים המרכזיים לא יפסיקו להעלות ריבית אך יאטו את הקצב ,והצמיחה במשק תהיה נמוכה.
העולם וישראל צוללים להאטה כלכלית ואבטלה צפויה לטפס. הסכמי השכר ישפיעו על עליות המחירים. בשוק הפרטי יש שני קטרים שמשכו את המשק, ההייטק והנדל"ן והם נכנסו להאטה, זה יפגע באפקט העושר של הצרכנים והמשקיעים, לא נהיה אי בודד, זה ימתן את הלחצים הכלכליים על האינפלציה, למרות העלאת השכר.

במחצית השנייה של 2023 תתחיל בהלת מכירות של חברות הייטק. הקרנות כבר מבינות שהמחירים מתחילים להתקרב לשפל, היזמים מפנימים שצריך להיפרד מהשווי החלומי, בשנה הבאה צפו לגיוסי הון בתנאים קשוחים ומחיקות של חברות ציבוריות מהמסחר במחירי מציאה.

כמעט חצי מהמשכנתאות שנלקחו בנובמבר בסיכון גבוה. עליית הריבית ומחירי הדירות מכבידים על החזרי המשכנתאות החושיים של משקי הבית, וב-47.1%  מהמשכנתאות שנלקחו ההחזר החודשי תופס יותר מ- 30% מההכנסה הפנויה, המשכנתא הממוצעת בנובמבר עמדה על 993 אלף שקל, עלייה של 10% מנובמבר אשתקד.

יש איתות פוליטי לבנק ישראל לבצע הקלות במשכנתאות. הליכוד ויהדות התורה סיכמו לקדם בחקיקה הגדלת שיעור ההלוואה ל- 70% משווי הנכס. למרות שהסמכות נמצאת בידי בנק ישראל, מבקשים גם הקלות בירוקרטיות בהתאם למאפייני האוכלוסיות הקואליציוני בין הליכוד ליהדות התורה. מתייחס גם לשוק המשכנתאות וכולל גם אם בצורה מנומסת התערבות בסמכות בנק ישראל בעניין.  ותיבחן האפשרות לתיקון הוראות בנק ישראל. באופן שתאושר הלוואה לכל מטרה כנגד שיעבוד נכס בשיעור מימון של 70% נכון להיום ניתן לשעבד נכס קיים ולקחת הלוואה בגובה של 50% משוויו.

הדרישה של ההסתדרות משר האוצר הבא – העלאת שכר עובדי המגזר הציבורי ב- 13%. עם הקמת הממשלה, בהסתדרות צפויים לפתוח את המו"מ על הסכמי השכר של העובדים ולדרוש תוספת יוקר. העלות המוערכת למדינה צפויה לעמוד על  8 מיליארד שקל בשנה. רק לאחרונה הזהירו בבנק ישראל מהשלכות האינפלציוניות של ההסכמים הקרובים.

הכלכלנים והאנליסטים מסכמים שנה של ירידות בשוקי המניות, העלאות P&S 500 ריבית וחזרה של האגח כאפיק השקעה שמניב תשואה טובה, מדד ירד ב- 20% מתחילת 2022 , נאסד"ק איבד 33% מערכו ונראה שהירידות בשווקים עדיין לא הסתיימו. ומעריכים שהירידות בשווקים יימשכו בחודשים הקרובים.

שנה חלשה בקופות הגמל וקרנות ההשתלמות שהפסידו ב- 2022 במסלול הכללי בממוצע 8% . במסלול המניתי הסתכמו ההפסדים בכמעט כפול. הסיבה כמובן היא הירידות בשוקי המניות ובאג"ח. מניות עולות ויורדות וזו מובן, אבל מה שהפיל השנה גם את המסלולים הסולידיים הוא הנפילה בשוק האגח. זו הייתה נפילה ידועה מראש. מנהלי הכספים לקחו את המשקיעים חוסכים להפסדים במודע, לפני שנה שנה וחצי היה ברור שאגרות חוב ממשלתיות בריבית אפס או אפילו ריבית שלילית, זה מוצר נחות. ובכל זאת מנהלי הכספים לא שמו מראה והציגו את הבעיה כפי שהיה צריך להיות.

 

כתב – צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 127

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן
חשוב: בקשה לביטול השתתפות באירוע (טיול, נופשון, גמליאדה...) יש להפנות למזכירות הארגון

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות