הכלכלה בישראל ובעולם השבוע

משרד האוצר – שוק הנדל"ן במשבר הגדול ביותר מאז האינתיפאדה. בסקירה החודשית של הכלכלנית הראשית ירידה של 27% בהשוואה למרס אשתקד. וגם המשקיעים נסוגו מהשוק. ירידה ב-40% לעומת פברואר השנה. אבל – מחירי הדירות עלו בקצב שנתי של 8%. והמשיכו לעלות ככל שחוסר הבהירות הפוליטי נמשך. השאלה – מה יקרה כשמשבר הקורונה יסתיים והערפל יתפזר?
האתגר של כץ – לכבות את כל השרפות שהבעיר כחלון.
מגפת הקורונה האיצה את המשבר הכלכלי בישראל. האבטלה בשיא ומנוע ההייטק דועך. זו נקודת הפתיחה של שר האוצר החדש שיצטרך להתמודד עם תוצאות המדיניות הפופוליסטית של קודמו  החוב מזנק בעקבות הגירעון הענק סביב ה-12% תמ"ג. – ירידה בייצוא ההייטק צניחה חדה של 20% .

מדד המחירים לצרכן ירד ב-0.3% . ומחירי הדירות משלימים עלייה של למעלה מ- 4% בשנה. מדובר בירידה נמוכה מכפי שהעריכו האנליסטים. שצפו ירידה של 0.5%  לפחות. מחירי הפירות והירקות זינקו ב-4.8% מדד יוצא דופן בשל משבר הקורונה, כאשר חלק ניכר מהפעילות במשק הייתה מושבתת במהלך חודש אפריל.

S&P מאשררת את דירוג האשראי לממשלה החדשה. בחברה מציינים כי המהלכים הפיסקאליים והמוניטריים שביצעה ישראל בעת משבר הקורונה יתרמו להתאוששות המשק. האנליסטים של החברה מציינים כי על אף שבטווח הקרוב הגירעון  הממשלתי יגדל, מדיניות הממשלה החדשה תביא להפחתת הגירעון ובסופו של דבר הוא יחזור ליעד של מתחת ל- 3% . וגם אישרה את החוב של המדינה במטבע חוץ ברמה של AA  –  בדירוג של יציבה.   S&P  מעריכים כי כלכלת ישראל צפויה להתכווץ בשנת 2020 בשיעור ממוצע של 5.5% במסגרת המיתון הראשון מזה שני עשורים.

הנפט – מרסק את כלכלות המפרץ – האם ישראל צריכה לדאוג??  מחיר הנפט מתרסק, מגפת הקורונה מכה וסנקציות האמריקאיות חונקות.כלכלות המפרץ נכנסות לסחרורערב הסעודית כבר הכריזה על גל גזירות וקיצוצים, ואיראן נאלצה לעבור למטבע חדש. ואיך כל זה ישפיע על ישראל.? השבוע התרחש אירוע נדיר ברשת אל אלערביה – שר האוצר הסעודי – במילים פשוטות ובהירות תמצת לצופים את הבוץ הכלכלי שהממלכה שקעה בו.  מחיר הנפט – החמצן הסעודי, מקור העושר שלה ומקור גאוותה וחוסנה – פשוט התרסק. וגם אצל איראן – היריבה הגדולה שלה מהצד השני של המפרץ, אפולו הכריזו באיראן על מטבע חדש בניסיון לבלום את האינפלציה, שעלתה בעקבות הסנקציות האמריקאיות. האם שתי המעצמות האזוריות יצליחו לצלוח את המשבר העולמי? ומה זה אומר לגבינו?

בריטניה  – תמשיך לשלם את שכרם של מיליוני עובדים שמושבתים בגלל המגפה עד אוקטובר.  היא האריכה ב -4 חודשים נוספים תוכנית לסבסוד שכרם של מיליוני עובדים שהוצאו לחל"ת בעקבות מגפת וירוס הקורונה למרות זינוק בעליות התוכנית, בניסיון למנוע גל פיטורים בקיץ.

גרמניה  –  נכנסה למיתון אחרי הרבעון הגרוע ביותר זה 11 שנה. – הכלכלה החזקה באירופה התכווצה בקצב שנתי של 2.2% ברבעון הראשון של השנה. התחזיות מדברות על התכווצות של 10% בתמ"ג ברבעון השני. המספרים צפויים להפוך קודרים אף יותר לפני שישתפרו.

 

כתב – צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות