הישגים טכנולוגיים ועיסקיים

 

יו"ר התעשייה האווירית: השנה הגענו להישגים טכנולוגיים וביטחוניים יוצאי דופן  וגם להישגים עסקיים משמעותיים. הוא מאמין שהחברה תסיים את השנה ברווח של מאות מיליוני שקלים ובהכנסות של כ-4 מיליארד דולר ותחלק את הדיבידנד הגבוה מזה עשור. לדבריו: אנחנו חברה טכנולוגית הגדולה בישראל ומהווים מוקד ידע עולמי בתחום החלל, המכ"מ, מלטים, תקשורת, סייבר, תעופה, טילים ועוד. בעולם התעשיות הביטחוניות פורחות וגם עסקית. כמו כן התחלנו לעבוד על תכנית אסטרטגית ושינויים ארגוניים משמעותיים.
התעשייה האווירית מוכרת מטוסי מודיעין לאירופה ב – 1.2 מיליארד שקל
. המטוסים שימכרו מבוססים על מטוסים המוגדרים בתעשייה כמטוסי "ביזנס ג'ט" מטוסים צרי גוף, מאוישים בגודל בינוני המוחזקים בדרך כלל על ידי אנשי עסקים. למטוסים אלו יכולת למשך טיסה ארוך, ועלויות האחזקה שלהם נמוכות. הם מפותחים בחטיבת אלתא של התעשייה האווירית, העוסקת במכ"מ – פיתוח אלגוריטמיקה ויישומי תוכנה מבוססי בינה.

התעשייה האווירית רוכשת את יצרנית המל"טים "בלובירד" לפי שווי של כ- 100 מיליון שקל. החברה מעסיקה כ- 70 איש מתמחה בייצור מל"טים קטנים יחסית, כולל דגם שממריא ונוחת אנכית. צבא הודו הוא אחד הלקוחות הבולטים של החברה שפועלת מאזור התעשייה קדימה לצד צה"ל.

הבית הלבן רוצה עוד תוכנית  חילוץ והוא בדרך לגירעון של 8 טריליון דולר. במקביל למהומות בימים אלה, הדיווחים בארה"ב מצביעים כי הבית הלבן שוקל בחיוב להשיק תוכנית תמריצים חדשה בהיקף של טריליון דולר.  אבל  תוכנית כזו לא יכולה לצאת לפועל ללא תמיכה של הפד. לאחר ש-40 מיליון אמריקאים איבדו את מקום עבודתם, מתפרסמים דיווחים בכלי התקשורת כי הצוות הכלכלי של הנשיא טראמפ מגבש תכנית סיוע כלכלי נוספת של הממשל בהיקף עתק של טריליון דולר.
בכל זאת יש הפתעה בארה"ב. שיעור האבטלה נפל ל- 13.3% 
משק האמריקאי מתאושש מהקורונה, 2.5 מיליון משרות נוספו בחודש שחלף. הכלכלנים צפו שיעור אבטלה של 19% ואובדן של 7.25 מיליון משרות, בהמשך לכ-20 מיליון המשרות שאבדו באפריל. הנתונים משקפים את הפתיחה מחדש של המשק האמריקאי, מדיניות שאותה דוחף הנשיא, למרות מספר הנדבקים והמתים הגבוה.

מיליון מורים פוטרו בארה"ב מאז פברואר והילדים העניים סופגים את המכה. הרשויות המקומיות בארה"ב נאלצות לקצץ היכן שהן יכולות, והנפגעים העיקריים צפויים להיות הילדים באזורים העניים. בישראל צפוי קיצוץ גדול בתקציב החינוך, שככל הנראה יפגע גם בתנאי העבודה של המורים. אך הממשלה עדיין לא הציגה תוכנית שכזאת.

גרמניה תזרים עוד 130 מיליארד יורו להתאוששות. חבילת התמריצים החדשה כוללת הפחתת מע"מ וסיוע ישיר לאזרחים ולעסקים קטנים. חבילת החילוץ של גרמניה מסתכמות עד כה ב- 1.3 טריליון דולר. הקנצלרית מרקל הסכימה על העברת 130 מיליארד דולר נוספים כתמריץ לשוק, במטרה להגביר את כוח הקנייה של הצרכנים בטווח הקרוב ולגרום לעסקים להשקיע שוב. התוכנית החדשה גדולה ב- 30% מהתחזיות הקודמות לתוספות תמריצים. היא כוללת הקלות מיידיות לאזרחים כמו הפחתת המע"מ מ-19% ל-16% עד סוף 2020.
גם בורסות אירופה מתערבות הבנק האירופי מרחיב את תוכנית רכישות האג"ח

ל- 1.35 טריליון אירו. הנפט נחלש קלות הברנט נסחר ברמה של 39.7 דולר לחבית. עלייה של יותר מ- 100%. זוכרים שמחיר הנפט ירד אל מתחת לאפס?

אירופה – האיחוד האירופי נכנס למיתון הגרוע בתולדותיו, ובבריטניה מעריכים כי הכלכלה תתכווץ בשיעור החריף ביותר ב- 300 השנים האחרונות. בישראל לעומת זאת המצב מעט יותר טוב. בנק ישראל צופה מיתון קל יותר מהתחזית, אבל זו לא בהכרח סיבה להיות אופטימיים. הזעזוע הכלכלי הוא ברוטלי, כלכלת צרפת אמורה להתכווץ ב- 11% השנה. לא פחות . בגרמניה התפרסמו בשבוע שעבר נתונים שמאשרים את מה שהיה די ברור, המדינה נכנסת למיתון. ואילו האיחוד האירופי כולו נכנס למיתון הגרוע בתולדותיו . נשיאת הבנק האירופי – התחזית המעודכנת של הבנק – האפשרות של מיתון קל יחסית כבר לא על הפרק. הבנק כבר הכריז על הגדלה דרמטית של תוכנית רכישת האג"ח שלו.

 

כתב – צבי לוי

 

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות