הטיפול בכאבי גב תחתון על-פי הרפואה הסינית .

הטיפול בכאבי גב תחתון על-פי הרפואה הסינית
גיא קארו – סיגל    Dipl.C.M

כאבי גב תחתון מכונים בסינית yao tong. דיקור סיני (אקופונקטורה) הינו יעיל ביותר לטיפול בכאבי גב תחתון, ומאפשר הקלה מיידית בכאבים. הטיפול בדיקור מכוון לרתום את כוחות הריפוי הטבעי של הגוף, ועל-ידי כך להביא להקלה בכאבים. ברוב המקרים, הדיקור מתבצע באזורים המרוחקים מהאזור הכואב, כלומר לטיפול בכאב גב למשל אין דוקרים בגב אלא משתמשים בנקודות דיקור שונות, בעיקר באזור הידיים, הרגליים והראש המשפיעים על אזור הגב, על מנת להקל על הכאב.

בשיטות הדיקור הסיני המסורתיות שאנחנו משתמשים בהן בשיר"מ ההקלה בכאב מורגשת ברוב המקרים מייד עם החדרת המחטים, והאפקט הטיפולי מתעצם מטיפול לטיפול, עד להחלמה מלאה. התגובה המיידית למחטים מאפשרת הקלה מהירה בכאבים, כמו גם התאמה מיטבית של הטיפול למטופל, והתאמה למצבו מטיפול לטיפול.

טיפול נוסף שהרפואה הסינית המסורתית מציעה לכאבי גב, הינו טיפול באמצעות צמחי מרפא סיניים המותאמים באופן אישי לכל מטופל. את הטיפול בעזרת צמחי מרפא ניתן (וכדאי) לשלב עם דיקור סיני.

על-פי הגישה של רפואת הצמחים הסינית, הגב התחתון מכונה "ארמון ה-shen" (כליות = shen) ולכן כאבי גב מקושרים לחולשה של הכליות. חשוב להדגיש שאין מדובר בכליות המוכרות מהרפואה המערבית, (ואין צורך לבצע בדיקת תיפקודי כליות), אלא באלו על-פי הטרמינולוגיה של הרפואה הסינית אשר על-פיה נוכל לאבחן ולטפל בעזרת צמחי מרפא סיניים. החולשה של ה-shen יכולה להתבטא בכאבי גב תחתון, או שיכולה היא לאפשר לפתוגנים (מחוללי מחלה) אשר במצב תקין אינם משפיעים על הגב, לחדור אל אזור הגב ולגרום לכאב. פעמים רבות נראה בקליניקה מצבים המשלבים חולשה (על כך בהמשך), עם נוכחות של המאפיינים רוח, קור, לחות, וחום-לחות. זוהי טרמינולוגיה סינית לתיאור מאפיינים הנראים בקליניקה, ומובן שאין הכוונה למילים כפשוטן.

אלו למעשה הגדרות למאפיינים של הכאב, מאפיינים אשר יקבעו את הרכב הצמחים אשר יינתנו למטופל:

רוח – המאפיין: השתנות. הכאב נודד ממקום למקום, או שמתרחשים שינויים גדולים בעוצמת הכאב. לכאב יש נטייה להחריף בשינויי מזג אוויר.

קור – המאפיין: כאבים עזים, ממוקדים. ייתכנו עוויתות (ספאזם) של שרירים בגב, החרפה של הכאבים בחשיפה לקור, הטבה בחימום והגבלה בטווחי התנועה של הגב.

לחות – המאפיין: תחושת כבדות. הכאב נוטה להיות קבוע, תיתכן נפיחות מקומית, וכן הקרנות והפרעות של תחושה. נוטה להחריף במזג אוויר לח או גשום.

לחות – חום – המאפיין: חום מקומי או תחושת שריפה. תיתכן נפיחות, לעיתים מלווה בכאב עז.

מצבים נוספים אשר יכולים להוביל לכאבי גב:

פגיעה טראומטית – הכוונה היא לא רק לחבלה כתוצאה מנפילה או מכה, אלא גם לכיפוף, לסיבוב, למתיחה או לכל תנועה פתאומית שגורמת לכאב עז בגב, כמו למשל בזמן הרמת משא כבד, עיסוק בפעילות גופנית, או סתם מתיחה או כיפוף. במצבים אלו נראה לעיתים קרובות כאב עז, חד, וממוקד, אשר התחיל בפתאומיות ברוב המקרים. מצב זה מכונה ברפואה הסינית "סטגנציה של דם", כלומר מצב שבו הדם אינו זורם כראוי.

gan qi yu – סינדרום המתאפיין בטונוס מוגבר של השרירים בגוף, ושכיח אצל אנשים הנמצאים במתח נפשי, או בעלי נטייה לכעוס או להדחיק כעסים. לרוב מוחמר בזמן מתח נפשי, ובעל נטייה להופיע ולהיעלם.

כפי שרשמתי, על-פי הרפואה הסינית מצבים של חולשה עומדים בבסיסם של כאבי הגב. ייתכנו מספר מצבים של חולשה אשר יכולים לגרום בעצמם לכאבי גב, או לאפשר את חדירתם של הפתוגנים המוזכרים לעיל:

Pi xu – מתאפיין בטונוס ירוד של השרירים בגוף, כולל תנועתיות מוגברת של אזור עמוד השִדרה עקב חוסר תמיכה של השרירים. מצב זה אף נוטה יותר להתחבר עם הפתוגן לחות.

Shen xu – מתאפיין בכאב גב כרוני עם אי-נוחות ותחושת חולשה כללית של אזור הגב, הכאב נוטה להחמיר בזמן או לאחר מאמץ, עמידה ממושכת, עייפות, או קיום יחסי מין. נוטה להיות מוקל לאחר מנוחה.

צמחי המרפא הסינים מותאמים באופן אישי לכל מטופל, ובשילוב עם הטיפול בדיקור סיני מאפשרים טיפול יעיל בכאבי גב מכל הסוגים.

 

כאב גב תחתון הוא תלונה שכיחה מאוד בקליניקה וגורם לסבל רב, היעדרויות רבות מעבודה, ולפגיעה באיכות החיים. הרפואה הסינית מציעה פתרונות לטיפול בכאב אשר ניתן לשלבם עם טיפולים אחרים, כולל תרופות, טיפולים פיזיותרפיים, וכן לטיפול בלוקים בכאב מסוג זה ואשר אינם מועמדים לניתוח בשל מצבם הכללי, או שאינם יכולים ליטול תרופות נוגדות דלקת.

הרפואה הסינית מטפלת בהצלחה בכאבי גב תחתון מזה אלפי שנים, ומאפשרת הקלה בכאבים, שיפור בטווחי התנועה של הגב, ושיפור כללי בתפקוד היומיומי ובאיכות החיים.

הגמלאון

גמלאון 129

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן
חשוב: בקשה לביטול השתתפות באירוע (טיול, נופשון, גמליאדה...) יש להפנות למזכירות הארגון

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות