הטיל הימי לאסטוניה

 

התעשייה האווירית – אחרי שהתקשתה למכור לאמריקאים – תע"א מחתימה בכיר מרפאל ארה"ב – אורן פלג משמש סמנכ"ל פיתוח עסקי ברפאל ארה"ב ימונה מנכ"ל ונשיא חברת הבת של התע"א בצפון אמריקה.
מנכ"ל תע"א – החברה רואה בהצלחתה בשוק האמריקאי חשיבות מובהקת ופועלת להרחבת הפעילות. המנוי הוא חלק מארגון מחדש של פעילות תע"א בשוק הגדול בעולם שמבצע המנכ"ל בועז לוי, בזמן שבשנים האחרונות רפאל הקטנה מכרה לאמריקאים יותר שתי סוללות כיפת ברזל, מערכת מעיל רוח להגנת טנקים וטילי ספייק נגד טנקים בסכום מצטבר של כמעט מיליארד דולר, התקשתה התע"א להציג הישגים מקבילים.

אחרי פינלנד גם אסטוניה תרכוש את הטיל הימי של התעשייה האווירית – גרסת הייצוא של טילי גבריאל 5 תסופק לאסטונים באמצעות חברת בת סינגפורית של התעשייה האווירית, בעסקה בשווי 30 מיליון דולר. אך היא צפויה לגדול בהמשך, אסטוניה תהיה החברה השנייה בנאט"ו שרוכשת את הטיל, לאחר שגם פינלנד הצטיידה בו לפני כארבה  שנים בעסקה בשווי 190 מיליון דולר.
הטיל מעולם לא נחשף רשמית בידי מקורות ישראלים,
והפרטים היחידים שנועדו לגביו שוחררו בידי הפינים לאחר ההצטיידות. מדווחים שהוא תת קולי מצויד במכ"ם ועם טווח של 200 ק"מ. מסוגל להתמודד עם לוחמה אלקטרונית  ומיועד לתקוף מטרות נייחות וניידות. בכל מזג אוויר.

ארה"ב  – בדקה ה-90  ביידן חתם על התקציב. השבתת הממשל נמנעה. – כמה שעות לפני פקיעת תוקפו של התקציב החדש, נשיא ארה"ב חתם על הצעת החוק שתאפשר את המשך מימון השירותים הפדרליים עד 3 בדצמבר – לאחר שהקונגרס אישר ההצעה, עם זאת הדמוקרטים והרפובליקאים טרם הגיעו להסכמה בעניין העלאת תקרת החוב.

פיץ' – ארה"ב עלולה לספוג הורדת דירוג ראשונה מזה עשור. סוכנות הדירוג התייחסה למאבק בין הדמוקרטים והרפובליקנים בוושינגטון סביב העלאת תקרת החוב, ומזהירה שהדירוג המושלם של ארה"ב  – AAA נמצא בסכנה אם לא יושג פתרון. המאבק. בן הדמוקרטים והרפובליקנים סביב העלאת תקרת החוב הפדרלי עלול לאלץ את החברה להוריד את דירוג האשראי המושלם  AAA של ארה"ב.

אירופה – מחיר הגז הנוזלי באירופה זינק פי 10 – וישראל יכולה דווקא להרוויח מזה – הכלכלות הגדולות בעולם חזרו להיקפי הפעילות שקדמו למשבר הקורונה, וגם הביקושים לאנרגיה חזרו במלוא עוזם. הבעיה ספקי האנרגיה לא עומדים בביקוש, והתוצאה היא סחרור מחירים באירופה.

אוויר לנשימה – הסנט אישר את העלאת תקרת החוב. לפי הצעת החוק שאושרה, תקרת החוב תועלה בכמעט חצי טריליון דולר לכ- 28.9 טריליון דולר, וזאת עד ראשית דצמבר, בכך נמנעה חדלות פירעון של הממשל, והדבר יאפשר למחוקקים הדמוקרטים והרפובליקנים לקיים מו"מ על הסכמות ארוכות טווח יותר, ההערכה היא כי בהמשך תאושר גם בבית הנבחרים.
ללא הפעולה הנוכחית של הקונגרס להעלאת תקרת החוב, חזה משרד האוצר האמריקאי שלא יוכל לשלם את חשבונותיו החל מ – 18 באוקטובר.

ארגון OECD – הושג הסכם על קביעת מס חברות גלובלי מינימלי של 15% . לפי הודעת הארגון 136 מדינות, בהם אירלנד והונגריה שהתנגדו עד כה לקביעת המס הגלובלי, תומכות בתוכנית, ורק ארבע מתנגדות. ההסכם אמור להביא לגביית מסים נוספים ב-150 מיליארד דולר בשנה. ההסכם פורץ הדרך, שהוסכם על 136 מדינות המייצגות מעל 90% מהתוצר הגלובלי, יביא להקצאה מחדש של רווחים בהיקף של 125 מיליארד דולר מ-100 המדינות העשירות ביותר, למדינות אחרות ברחבי העולם ויבטיח שהחברות ישלמו מס הוגן בכל מקום בו יפעלו. העסקים קטנים לא ייפגעו מהכללים החדשים. ויפעל ב- 2023.

 

כתב – צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 129

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן
חשוב: בקשה לביטול השתתפות באירוע (טיול, נופשון, גמליאדה...) יש להפנות למזכירות הארגון

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות