הזיגזג של הממשלה

האם הממשלה מאבדת שליטה על תקציב המדינה? השרים לא מסבירים לציבור כי קופת המדינה כבר נמצאת באוברדרפט ענק והתחיל ב- 1.1.20 עוד לפני הקורונה עם 50 מיליארד שקל, ועלול להגיע עד סוף השנה ל- 200 מיליארד שקל. וכי יש להצדיק שיוצא כפיצוי לנפגעי הקורונה. היקף החוב החדש שהממשלה תיאלץ לגייס השנה שקול לחוב חדש לכל משק בית בישראל בסכום של 80 אלף שקל.
בעוד שקיימת מחלוקת האם הממשלה איבדה לחלוטין את השליטה על התפרצות הקורונה, דומה כי אין ספק שהממשלה מאבדת את השליטה על תקציב המדינה.

הזיגזג של הממשלה הוא סטירת לחי מצלצלת לענף המסעדנות. ההחלטה של הממשלה לאסור ישיבה במסעדות נפלה כהפתעה על המסעדנים וכשבוטלה באופן מפתיע לא פחות, זה היה כבר מאוחר מכדי להציל את הסופ"ש. ענף המסעדנות נחשב למסוכן גם בימי שגרה, וכעת הממשלה מערימה קשיים נוספים ללא צורך.

שישה מומחים, שש תוכניות. כך תוכל ישראל להיחלץ מהמשבר הכלכלי ולשפר את שוק העבודה: לאור הארכת הזכאות לקבלת דמי אבטלה, ייתכן כי יידרש שינוי במודל המוכר של חיפוש עבודה. והמדינה יכולה לנצל זאת לטובתה. שישה בכירים מתחומים שונים מציעים מה לעשות כדי להתמודד עם המשבר בשוק העבודה. הפיצוי לעסקים קטנים ישופר. שר האוצר עדכן וישפר את העסקים הקטנים.

התקציב נתקע והפך לכלי פוליטי. את המחיר משלמים האזרחים. מפגיעה קשה בשרותי הרווחה דרך מחסור בתקנים לאחיות ועד היעדר היערכות לשנת הלימודים. אזרחי ישראל מביטים על הקרב בין נתניהו לגנץ סביב התקציב, ובינתיים נאלצים לשלם מחיר כבד על העיכוב באישורו. תקציב 2020 אמור לעמוד על 412 מיליארד שקל, ובפועל היא נדרשת להסתדר עם 400 מיליארד שקל.

ובינתיים, גל של פשיטות רגל. עליה של 75% בבקשות שהוגשו ביוני השנה.  2038 בקשות פשיטת רגל. אלה בקשות של יחידים. כך עולה מנתוני הכנ"ר אשר הגיעו.

לאחר 5 חודשים מנהיגי האיחוד האירופי נפגשים במטרה להקים קרן שיקום.
במאי הציעה הנציבות האירופית לגייס 750 מיליארד יורו בשוקי ההון ולהשקיע אותם בתחומים ובמדינות שנפגעו בצורה הקשה ביותר, ואולם עדיין נותרו חילוקי דעות בסוגיות שונות. ראשי 27 הממשלות החברות באיחוד לא מצליחים להחליט על דרך פעולה מוסמכת למשבר הכלכלי הנגרם כתוצאה מהקורונה. במאי הציעה הנציבות לגייס 750 מיליארד יורו בשוקי ההון ולהשקיע אותם בסקטורים ובמדינות שנפגעו בצורה הקשה ביותר. ואולם עדיין נותרו חילוקי דעות בנוגע לשאלה כיצד לחלק את הכסף, כיצד לפקח על השימוש בו, ואפילו לגבי הסכום שיש ללוות. ובינתיים מבוי סתום בשיחות בין ראשי  האיחוד האירופי על הקמת קרן שיקום.

מרקל רתחה, אורבן סחט. כך עשה האיחוד האירופי צעד היסטורי לערבות הדדית. מדינות אירופה ינפיקו אג"ח משותפות, לאחר שהתנגדות מצד גרמניה והולנד הוסרה. הסיוע, שרובו במענקים, יועבר למדינות שנפגעו הכי קשה מהתפרצות הקורונה. הונגריה ניסתה לסכל את ההסכם, בדרישה שלא יוטל עליה סנקציות בגלל פגיעה בדמוקרטיה. הדיונים בין מנהיגי האיחוד האירופי על חבילת התמריצים בימים האחרונים היו מתוחים. קנצלרית גרמניה ונשיא צרפת עזבו ביום ראשון בזעם את החדר והסיבה התנגדותו של ראש ממשלת הולנד למתווה שהציעו. בסופו של דבר הצליחו מנהיגי האיחוד לאשר את חבילת החילוץ. הוסכם על חלוקת 390 מיליארד יורו במענקים ו- 360 מיליארד יורו בהלוואות בריבית נמוכה. המגפה דחפה את האיחוד האירופי לחוב משותף ראשון

 

כתב – צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות