הולכים לבחירות

הולכים לבחירות – המשמעות אין תקציב גם ל- 2021 . נפילתה של הצעת החוק לדחיית פיזור הכנסת גוררת את ישראל לבחירות נוספות בפעם הרביעית תוך שנתיים. ושוב ללא תקציב מאושר, כך משרדי הממשלה יפעלו זו השנה השנייה ברציפות עם מסגרת של תקציב חודשי מצומק. בנוסף אי אישור התקציב הבסיסי ההמשכי לשנת 2021 יהיה נמוך במיוחד.

כץ מחלק למובטלים צ'ופרים – הצעת שר האוצר להמשיך לשלם דמי אבטלה כל עוד שיעור האבטלה גבוה מ- 7.5% היא הבטחת בחירות חסרת משקל, בעיקר כי לא בטוח שכץ יישאר בתפקידו עד הקיץ הבא. מעבר לכך היא מעודדת את המשך האבטלה במקום להילחם בה.
באוצר נושמים לרווחה – ישראל כץ ימצא תעסוקה אחרת.
למשרד יש בוס חדש.הוא צפוי לעמוד בראש מטה הבחירות של הליכוד. מטה הבחירות של הליכוד עדיין לא הוקם, אך יש סבירות גבוהה שמי שיוביל שר האוצר. כץ משמש שר האוצר בממשלת מעבר שאין לה מנדט מהעם, בממשלה כזאת היועץ המשפטי לממשלה צפוי לבלום כל מהלך כלכלי שעשוי להיחשב שוחד בחירות.

בכירי האוצר מזהירים – אם לא יאושר תקציב יהיה קיצוץ חד למשרדים. בדיון בוועדת הכספים אמר החשב הכללי באוצר, יהלי רוטנברג כי ללא תקציב מאושר ל-2020 יחסרו  20  מיליארד שקל בתקציבי משרדי הממשלה. גם הממונה על התקציבים דיבר על קיצוץ של יותר ממאה מיליארד שקל. יש 2 בעיות: הוא לא כולל בתוכו את כל הוצאות הקורונה, הם יצאו מתוך הוצאות משרדי הממשלה. זה יהיה תקציב 2019 מינוס הוצאות הקורונה, מינוס 52 מיליארד שקל שאמורים לצאת לקורונה, גם הוצאות החוב והוצאות המשרדים הולכים לגדול. זה מצב בהגדרה שהמשרדים לא ידעו להתמודד איתו.

הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את התקציב ההמשכי בהיעדר תקציב מדינה מאושר, הכנסת אישרה את הצעת חוק יסוד משק המדינה ואת הצעת חוק יסודות התקציב. את ההצעה יזם שר האוצר, ישראל כץ, הכנסת אישרה גם את המשך רשת הביטחון הכלכלית להתמודדות עם משבר הקורונה במהלך שנת 2021. קביעת המסגרת לתקציב ההמשכי של שנת 2021 תהיה על בסיס מגבלת ההוצאה של שנת 2020 מקודמת בגידול אוכלוסייה של 1.9% בשנה ולא מסגרת חוק לשנת 2019. התקציב יהיה בגובה של 419 מיליארד שקל.

ועדת הכספים אפשרה לממשלה לתפקד, אך ויתרה על פיקוח על התקציב. מנגנון ההצמדה החדש עלול לגרום לממשלה לרצות לפעול ללא תקציב מדינה מאושר, הדרוש אישור מוועדת הכספים לכל שינוי בו. מיליארד שקל – זה הסכום שתוכל הממשלה להוציא בשנת 2021 ללא צורך באישור

התחלות הבנייה בשפל של 8 שנים. באזורי הביקוש המצב חמור עוד יותר. בעשור האחרון לא בנו איפה שצריך אלא איפה שלא צריך. ניסיונות המדינה להילחם במחירי הדירות גם כמעט שלא ריסנו ביקושים ומחירים במרכז, וגם העמיסו בעיות על הפריפריה.

בנק ישראל – העלות השבועית של הסגר 2.5 מיליארד שקל. אומדן הבנק, שאינו כולל עלויות עקיפות, למשל כאלה שייגרמו מפשיטות רגל של עסקים, משקף שיעור פעילות של 90% במשק. העלות למשק בסגר השני הוערכה ב- 3.2 מיליארד שקל בשבוע.
גם הכלכלנית הראשית מתייחסת – עלות הסגר במתווה הנוכחי 3 מיליארד שקל
בשבוע. המתווה הנוכחי של הסגר כולל מגבלות משמעותיות על פעילות המסחר והשירותים שמקבלים קהל, מצמצם את תפוסת מקומות העבודה שאינם פתוחים לקבלת קהל  ל-50% בלבד, ומגביל את מערכת החינוך. לפי הערכות האוצר ההגבלות הקיימות עד כה גוררות עלות משקית של חצי מיליארד שקל בשבוע.

רגע לפני חג המולד – המוטציה זורעת כאוס בבריטניה והליש"ט צונחת. אירופה סגרה את הדלתות בפני בריטניה, שחוששת כעת ממשבר מזון. כל זה עשוי להיות קדימון למה שיתרחש אם בריטניה לא תחתום על הסכם סחר עם האיחוד האירופי.  רק בתחילת החודש יצאו התושבים מסגר כללי שני. המוטציה החדשה בבריטניה יצאה משליטה וסגר עלול להימשך חודשים.

צרות בהמשכים – כך ייפגעו משרדי הממשלה מאי אישור התקציב – משרד הכלכלה אחראי על עידוד השקעות במשק להאצת הצמיחה, במסגרת ייעודו קיבל תקציבים רבים במסגרת חבילת הסיוע של הקורונה, אולם ללא תקציב יתקשה לקדם צעדים חדשים. יהיה קשה מאוד להוציא תוכניות חדשות. ביטחון וצהל – אנו בערפל, משרד הביטחון באופן מסורתי נפגע פחות מקיצוצים אולם גם הוא סובל מאוד מתקציב המשכי – התלות הגדולה במשרד האוצר, חוסר היכולת לקדם פרויקטים חדשים בתחום המינהלתי והסמי מבצעי – הבעיה בתקציב ההמשכי היא שאתה לא יכול לעשות התקשרויות בצורה נורמלית- אתה לא יכול לקבל החלטות מבלי שיש מישהו במשרד האוצר שיושב לך על הראש – זה עובד עם ביורוקרטיה מסורבלת.

 

הקונגרס אישר את חבילת החילוץ למשק האמריקאי בהיקף של 900 מיליארד דולר. החבילה כוללת גם מימון בגובה1.4 טריליון דולר להמשך תפקוד הממשל עד – 30 לספטמבר. הנשיא היוצא צפוי לחתום בימים הקרובים.

טראמפ חתם על חבילת הסיוע לקורונה ומנע סגירה של הממשלה.

 

כתב – צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות