ההסתדרות דורשת העלאה

יו"ר  ועד התעשייה האווירית פותח חזית מול סמוטריץ' – אם יפגע  בעובדים נהיה רעים ונפעל בתוך הליכוד. יאור כץ  הודיע שלא יהיה קל לשמור על העובדים מול שר  האוצר הנכנס – אבל כחבר ליכוד אדוק והבן של מי שכיהן כשר וכחבר כנסת מטעמה, הוא לא יהסס להשתמש בכוח זה נגדו. בראיון לגלובס הוא מסביר למה מהנדסים אצלו צריכים להרוויח 80 אלף שקל בחודש  מגיב על החשדות הפליליים שיוחסו לו, – אני לא נופל מראשי ממשלה ושרים לשרת את הציבור. חיים כץ – במלחמה הזאת אנחנו ננצח – אם יהיו נבחרי ציבור שינסו לפגוע באינטרסים של עובדים, אלפי מתפקדי הליכוד בתעשייה האווירית יצאו  נגדם.

הדולר היה השנה מקלט בטוח ופתאום איבד גובה – בשנה האחרונה היה על חשבון שאר המטבעות, וזה עשוי להפוך בעתיד הקרוב למה שיביא דווקא להיחלשותו. כשמדינות רבות מחפשות לצמצם את התלות הכלכלית והפוליטית שלהן בארה"ב.  אמנם לא סביר שהעמדה הדומיננטית של הדולר תהיה מאותגרת בקרוב, אך יש שטוען שמבנה חדש מתהווה למערכת הפיננסית העולמית.

התחזית העגומה – 700 קבלנים יקרסו בשנה הקרובה – איך מפחיתים סיכונים? דו"ח חדש של חב' BDI צופה כי בשנה הבאה כ- 700 חברות קבלניות ייסגרו  או יתמזגו. עו"ד ונוטריון דן הלפרין מומחה בנדל"ן מקרקעין והתחדשות עירונית, מדבר על הסיבות לתחזית העגומה ועל ההשפעה על השוק. כיצד ניתן למזער את הסיכונים עבור בעלי דירות ורוכשי דירות בהתחדשות עירונית מול תרחיש של קבלן הסוגר את העסק.
מניות הנדל"ן המניב צנחו פי שלושה ממדד תל אביב, והעתיד לא נראה הרבה יותר ורוד. ותגיע כנראה החמרה בעתיד.
הציבור הפקיד 55 מיליארד שקל בפיקדונות בבנקים בנובמבר. עלה ביחס לחודש הקודם. אז היה סך 53 מיליארד.
הבטחת הכנסה בנובמבר עמד על 55.2 אלף, מספר תובעי האבטלה נותר על כ-88 אלף.

דלק להתייקרויות – תעריף החשמל יעלה ה- 8.2% מינואר. בהתאם להחלטת מליאת רשות החשמל, המחיר לקוט"ש יעלה מ- 49.1 אגורות ל- 53.12 אגורות לפני מע"מ. תעריב החשמל כבר התייקר ב- 8.6% באוגוסט. בסך הכל מדובר בהתייקרויות של  כ- 20% תוך שנה, שנובעת בעיקר מעליית מחירי הפחם.

השקל נחלש מול המטבעות המרכזיים , כאשר הדולר נסחר סביב 3.46 , והיורו לשער 3.70 במהלך המסחר הרציף. בעוד 12 יום יודיע גם בנק ישראל על שיעור עליית הריבית בישראל בפעם השביעית ברציפות מאז אפריל 2012, אז הייתה  הבסיסית של בנק ישראל רק 0.1%  וכעת שיעורה הוא 3.25% והיא צפויה לעלות לפחות ברבע אחוז, כאשר המשמעות היא הגעת ריבית הפריים לרף הגבוה של 5%  ואולי גם יותר.

יוון היא הכלכלה המצטיינת של השנה, האקונומיסט  פרסם את דירוג הכלכלות שהפגינו את הביצועים הטובים בעולם בשנת 2022. יוון התייצבה במקום הראשון , וישראל לא רחוק מאחוריה. ברשימה נכללו 34 מדינות שנמדדו באמצעות 5 מדד מאקרו, צמיחה אינפלציה שנתית, רוחב האינפלציה, שוק המניות והחוב הממשלתי.  האקונומיסט דירג את מדינת ישראל במקום הרביעי ברשימת הכלכלות שהפגינו את הביצועים  הטובים בעולם בשנת 2022. במזרח התיכון ישראל נהנתה מהצלחה בשנה החולפת על אף הכאוס הפוליטי – כתב העיתון הכלכלי מלונדון.

הדרישה של ההסתדרות משר האוצר הבא – העלאת 13%. עם הקמת הממשלה , בהסתדרות צפויים לפתוח את המו"מ על הסכמי השכר שכר עובדי המגזר הציבורי  ולדרוש תוספת יוקר. העלות המוערכת למדינה צפויה לעמוד על כ- 8 מיליארד שקל בשנה. רק לאחרונה הזהירו בבנק ישראל מהשלכות האינפלציה של ההסכמים הקרובים. היא תוציא פעילים להפגנות נגד יוקר המחיה. הקריאה מכוונת לממשלה הנכנסת.

המחיר שהכלכלה האמריקאית מהמיתון. תשלם על מדפסות הכסף עלול להיות גבוה יותר האינדיקטורים למיתון ממש כבר כאן. יהיו לכך השפעות לא פשוטות על דור שלם של אמריקאים שגדלו בעולם של ריביות אפסיות ועלויות בלתי נגמרות בשוקי ההון, הנדלן אם הם יתממשו, והשכר. כשההמון הזועם והמתוסכל הזה ילך להצביע בבכירות לנשיאות בשנת 2024. המשבר של ארה"ב עלול להפוך להרבה יותר מכלכלי.

כתב – צבי לוי

 

 

 

 

הגמלאון

גמלאון 127

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן
חשוב: בקשה לביטול השתתפות באירוע (טיול, נופשון, גמליאדה...) יש להפנות למזכירות הארגון

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות