הדולר מתחזק

הדולר מתחזק לשיא של 5 שבועות מול השקל – פער הריביות פועל לטובתו. המטבע האמריקאי משלים 6 ימי מסחר רצופים של עליות שערים ועומד על 3.43 שקל.

אירופה על סף קריסה – וזה לא רק בגלל מחירי הגז, המדינות החזקות מסבסדות את האזרחים, החלשות לא יכולות, בכל הגוש יש את אותה הריבית ואת אותן צרות (אינפלציה גז), אבל הציבור במדינות החלשות בלי עזרה. זה יכול ליצור משבר פוליטי וכלכלי מחדש.
מחירי הגז מאמירים, הצרכנים מהדקים חגורות ויוצאים להפגין ברחובות, נוכח המיתון הכלכלי המאיים, ממשלות אירופה לא יכולות להישאר אדישות ופוצחות השורה של תוכניות סיוע ועזרה לאורחים ולעסקים, אבל ייתכן ודווקא תוכניות אלו יאיצו את המשבר הכלכלי, המבני והפוליטי של האיחוד האירופי.

אירופה שוב תפיק גז – מאשר לקנות אותו מפוטין – מדינות אירופה רצו לזנוח את דלקי המאובנים כדי להפחית פליטות, אלא שהניתוק מהגז הרוסי דוחק אותן להחיות מיזמים שמעצרו, ולו לטווח הקצר.

עזרה מצפון? נורבגיה שוקלת להוריד את מחירי הגז לאיחוד האירופי לאחר שרוסיה סגרה את אספקת הגז לאירופה. ראש ממשלת נורבגיה רמז בראיון כי מדינתו שוקלת בין היתר להפחית את עלות הגז הטבעי שהיא מייצאת לאיחוד האירופי, נורבגיה מבינה את הצורך האירופי להרגיע את שווקי האנרגיה וליצור פתרון ארוך טווח למשבר שנוצר מהעימות עם רוסיה,

עושק הפיקדונות – בנק ישראל במכתב לבנקים. המפקח על הבנקים שלח מכתב להנהלות הבנקים וחברות האשראי ובו הבהיר כי בנק ישראל יבטיח את פרסום שיעורי הריבית שנותן כל בנק. בבנק ישראל מקווים כי יצירת שקיפות תספיק ליצירת תחרות שתעלה את הריביות בבנקים.

ייתכן שבריטניה בדרך לחבילת חילוץ של קרן המטבע – כמו ב- 1976. הוצאות תקציביות אגרסיביות שמתכננת ראש הממשלה החדשה טראס יחד עם משבר אנרגיה ונפילת הליש"ט לשפל של 37 שנה עלולים להוביל למשבר מאזן תשלומים. כך מזהירים אסטרטגים של דויטשה בנק.

הסטטיסטיקה ניצחה את המציאות – כך הפך המשבר של בריטניה את הודו לכלכלה החמישית בגודלה. מצד אחד ההכנסה והצריכה לנפש יותר משלשו את עצמן והתמ"ג גדל פי 4.5 בשני העשורים האחרונים. אך מצד שני יותר מחמישית מהאוכלוסייה חיה מפחות מ- 1.9 דולר ליום. בעקבות המשבר בבריטניה הודו תפסה את מקומה של הממלכה בדירוג הכלכלות הגדולות בעולם. אבל מה המשמעות של התואר הנחשק כש- 200 מיליון הודים סובלים מתת תזונה.

ליז טראס חושפת תוכנית סיוע חדשה לאזרחים ב- 150 מיליארד פאונד.- בין הצעדים הצפויים הגבלת תשלום שנתית של 2500 לחשבון החשמל וסיוע לעסקים. אתגרים יוצאי דופן מחייבים צעדים יוצאי דופן אמרה ליז.
עסקים וגופים כמו בתי ספר יזכו לתמיכה זהה לזו של משקי הבית. אך היא תחול רק למשך  6 חודשים. לאחר מכן התמיכה תתמקד בתעשיות פגיעות. ועדת בדיקה תקבע לאילו תחומי עסקים יש לסייע.

מות המלכה – מה יקרה להון המיליארדים של בית המלוכה הבריטי שמשפחת המלוכה הבריטית צברה במאות שנות מלוכה המוערכים ב 88 מיליארד דולר לפחות, כעת לאחר שהמלכה אליזבת השנייה הלכה לעולמה, נשאלת השאלה כיצד יחולק ההון האישי שלה, שמוערך בכ- 365 מיליון ליש"ט.
קשה לקבוע בדיוק מה השווי של הנכסים הרבים של בית המלוכה הבריטי – הטירות , האדמות, היהלומים, אוסף הבולים ואפילו המוניטין, אבל מה שפחות קשה לקבוע הוא שמשפחת המלוכה הבריטית היא העשירה ביותר באירופה.

קופת האוצר עדיין מלאה – ישראל בעודף תקציבי של 0.6% מהתוצר. – הכנסות המדינה מתחילת השנה  הגיעו ל- 315.7 מיליארד שקל, 19.1% יותר מאשר באותה התקופה ב-2021, ובמקביל ההוצאות ירדו ב- 9.1% בשל הפסקת הסיוע בקורונה.

האיחוד האירופי העלה את הריבית ב- 0.75% – הבנק המרכזי ביצע את העלאות הריבית החדה ביותר שלו מאז הקמתו. האינפלציה בגוש האירו הגיעה ל – 9.1% באוגוסט ומחירי האנרגיה נוסקים בעשרות אחוזים. העלאת הריבית עלולה לעורר קשיים עבור מדינות מסוימות  אך לא בטוח שלבנק המרכזי הייתה ברירה אחרת.

כתב –  צבי לוי

ה

 

 

הגמלאון

גמלאון 127

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן
חשוב: בקשה לביטול השתתפות באירוע (טיול, נופשון, גמליאדה...) יש להפנות למזכירות הארגון

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות