האם יש חריגות שכר בתעשייה אווירית

האוצר דורש מ-3000 עובדי תע"א להשיב מאות מיליוני שקלים בשל חריגות שכר. באוצר טוענים כי עובדים רבים בחברה הביטחונית שבבעלות המדינה חורגים בשכרם, וזאת לאחר שהוענקו להם דרגות שכר 45 ו-46 שנחשבות בשירות הציבורי כדרגות שכר של סמנכ"לים ומנכ"לים. גורמים בתע"א טוענים כי אין מדובר בחריגות שכר. ומספר גדול של העובדים שקיבלו דרגות גבוהות- נובע מוותק הרב שהם צברו בשורות החברה. או בשל היותם מהנדסים, טכנאים שיכולים לקבל שכר גבוה פי שניים בחברות פרטיות. כמו כן במהלך 3 עשורים האחרונים סוגיית שכר העובדים הוסמכה במסגרת הבנות שונות בין הנהלת החברה, ועד העובדים ומשרד האוצר. אחת ההבנות בנושא הושגה גם בקיץ 2016, עת חתמו העובדים והנהלת החברה על הסכם הבראה שנועד לחסוך לתע"א סכומי כסף גדולים בשל מצוקה כספית אליה נקלעה. הוועד לא מתכוון להיעתר לדרישה.

הרווח הנקי של התע"א גדל משמעותית ברבעון השלישי של השנה והוא הסתכם ב-32 מיליון דולר בהשוואה להפסד נקי של 21 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד. כך עולה מהדוחות לרבעון השלישי שפרסמה החברה. כמו כן הרווח התפעולי הסתכם ב-42 מיליון דולר. הגידול במכירות ניכר בכל חטיבות החברה. בתוך כך דוחות החברה מצביעים על תזרים מזומנים שלילי של 245 מיליון דולר שהוסבר בעיכוב בתשלום של מערכת הביטחון. וזאת בשל המצב הפוליטי שמקשה על הקמת ממשלה והיעדר תקציב.

היצוא הגיע לשיא של השנים האחרונות בחלקו בתוצר – ומחזק את חלקו בצמיחה. היקף היצוא בשלושת החודשים הראשונים הגיע ל84 מיליארד דולר. וחלקו בתוצר עלה ל- 31.2%. כך עולה מניתוח שערכה המחלקה הכלכלית במכון היצוא. עלייה זו נובעת מהמשך הצמיחה המואצת של יצוא שירותי חברות ההי-טק בישראל, הכולל שרותי מחשוב, תוכנה ומחקר ופיתוח. על חשבון היצוא התעשייתי – שחלקו היחסי ביצוא ירד בהתאמה. השפעה מהותית נוספת ליצוא מגזר השירותים נרשמה הודות למכירת סטארט-אפים לחברות בחו"ל. 

בניגוד לציפיות: בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.25% בבנק ישראל מעריכים כי "לאור סביבת האינפלציה, המדיניות המוניטרית של הבנקים המרכזיים העיקריים, ההתמתנות בכלכלה העולמית, והמשך הייסוף של השקל, יהיה צורך להותיר את הריבית ברמתה למשך זמן ממושך" הדולר עבר לירידה מול השקל.

 OECD – צופה ירידה בצמיחה בישראל בקצב של 2.9% בשנתיים הבאות. כמו כן צופה הארגון ירידה בצריכה, האטה בשוק העבודה ודחיפה מסוימת מהריבית הנמוכה ומיצוא גז. הצמיחה הצפויה ל-2019 היא 3.1%, אולם היא תרד ב-2020 וב-2021 לקצב של 2.9%. הארגון קורא לממשלת ישראל לנקוט מדיניות תקציבית מרסנת, כדי להותיר לעצמה מרחב תמרון למקרה של האטה כלכלית, כמו כן להמתין עם העלאות הריבית. היחלשות הסחר העולמי תשפיע לרעה על היצוא, הצריכה הפרטית נחלשת על רקע התקררות שוק העבודה, אך מצד שני הכלכלה תקבל תמיכה מהתחלת יצוא הגז ושיעורי הריבית הנמוכים. כמו כן צויין הגידול החד בגירעון הממשלתי של 4.1% וצפוי לעלות בסוף השנה.

לא חייבים לבחור בין צמיחה לאי שוויון מה קורה כשמעמד הביניים מתכווץ – מעמד הביניים הולך ומתכווץ בשורת מדינות כולל ישראל. כך עולה מנתונים שהציגה מנהלת מכון סטון לחקר אי שוויון חברתי כלכלי בניו יורק. לפי הנתונים אפשר לזהות בשורת כלכלות מתקדמות ירידה בשיעור בני מעמד הביניים ב-30 שנה האחרונות , כולל בין היתר ארה"ב ,בריטניה, קנדה, גרמניה, ספרד וגם ישראל את מעמד הביניים. הצטמקות מעמד הביניים היא תופעה מדאיגה – והסיבה היא שקיטוב גבוה יותר בין העשירונים העליונים לנמוכים, בלי מעמד ביניים חזק באמצע, גורם לשחיקה בשירותים הציבוריים – מה שפוגע במיוחד בבני מעמד הביניים ובעניים . יש להתרכז בחינוך חינם והעלאת שכר המינימום.

העשירון העליון בישראל בורח מהתחתון – בקצב מדאיגההכנסות בעשירון העליון גבוהות פי 8.4 מאשר בעשירון התחתוןפער הגבוה במערב, שעוד צמח בשנה האחרונה ב- 14%. לא פחות מדאיג – כשליש מההכנסות של החימשון התחתון הן מקצבאות.

המרוויחה הגדולה ממלחמת הסחר בין סין וארה"ב – וייטנאם – בזמן שהייצוא מסין לארה"ב צנח ב-14% מתחילת השנה בשל מכסי מגן, הייצוא מוייטנאם לארה"ב זינק ב- 35%. אף אחד לא מצפה מוייטנאם להחליף את סין כיצואנית הגדולה ביותר בעולם, אך נדמה שהמדינה הדרום-מזרח אסייתית מתחילה להשתלט על כמה מעסקיה של סין עם ארה"ב. בתשעת החודשים הראשונים של השנה, היבוא של מוצרים מוייטנאם לארה"ב זינק ב-34.8%, לעומת עלייה של 5.8% בכל 2018 . יבוא אמריקאי מסין הצטמצם ב-13.4% בתקופה של ינואר-ספטמבר.

סין מאשימה – ארה"ב היא המקור הגדול ביותר לחוסר יציבות בעולם. בוועידת G20 נאמר שארה"ב מנהלת מדיניות כלכלית של הגנה על התוצרת המקומית באמצעות הגבלות על היבוא ופוגעת בהדדיות ובמערכת המסחר הרב צדדית.

כתב – צבי לוי

 

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות