האינפלציה בגוש האירו שוברת שיאים

חברת מיקרוסופט – זיהינו מתקפת סייבר נרחבת בגיבוי איראן על תעשיות ביטחוניות ותשתיות בישראל. החברה זיהתה וחסמה מתקפת סייבר מתמשכת מצד האקרים בלבנון שפעלו בגיבוי ובשליחות איראן. המתקפה נפתחה בפברואר. מיקרוסופט זיהתה וחסמה מתקפת סייבר מתמשכת על ישראל מצד האקרים הממוקמים בלבנון.

קופות הגמל והפנסיה רשמו את החודש הגרוע מזה שנתיים – מאי האחרון היה החודש הקשה ביותר לקרנות הפנסיה מאז מרץ 2020, אז התפרצה מגפת הקורונה והן איבדו 8.6% בממוצע. עד השבוע האחרון של החודש התמונה הייתה גרועה אף יותר והתשואה השלילית התקרבה למינוס 5%, אך העליות של הימים האחרונים בוול סטריט שיפרו במעט את התמונה.

מנכ"ל ג'יי פי מורגן מזהיר – תכינו את עצמכם ל"הוריקן כלכלי". הצעדים שנוקט הפד והמלחמה באירופה מייצרים אתגרים חסרי תקדים לכלכלה העולמית. המלחמה באוקראינה גרמה לקפיצה במחירי הסחורות ותמשיך כנראה להשפיע השנה. הוריקן כלכלי בדרך אלינו, והמשקיעים צריכים להתכונן וזה הולך להשתנות בקרוב.
לראשונה הנשיא מזמין את הנגיד להכביד על הכלכלה. עודד את נגיד הבנק המרכזי להעלות את הריבית כדי להנמיך את האינפלציה.
שרת האוצר מודה שטעתה בהערכת עוצמת האינפלציה. השרה טענה כי גורמים בלתי צפויים זעזעו את הכלכלה העולמית,
בניגוד להערכות מוקדמות, העליות במחירי הנדל"ן בארצות הברית נמשכות למרות העלויות הגבוהות בהחזרי המשכנתאות. השפעת העלאות הריבית של הפד עדיין אינה ברורה, מומחים צופים התמתנות בעליות המחירים. אבל לא ירידות מחיר. הסיבה – היצע נמוך ועליות בביקוש לנוכח ההתפתחויות הדמוגרפיות. ביחס לשנה שעברה מבטאים עליות של כ- 20% במחיר הדירות בממוצע.

האינפלציה בגוש האירו שוברת שיאים – צרפת בסטגפלציה. נתונים ראשונים לגבי מדד המחירים לצרכן לחודש מאי מראים כי היא עברה בהרבה את תחזיות המומחים ועמדה על 8.1% בחודש מאי. מחירי האנרגיה הם האחראים העיקריים לזינוק, אך גם מחירי המזון עלו בקרוב ל- 10%.

האחראי על המדד בטורקיה התפטר ימים ספורים לפני פרסום אינפלציה של 73.5%. האינפלציה בטורקיה הגיעה במאי לרמה הגבוהה ביותר מאז 1998. נתוני הלשכה שנויים במחלוקת. המדד האמיתי הוא 160%.

אחרי שבדיה ופינלנד, גם דנמרק משנה את מדיניות הביטחון. דנמרק מתקרבת צעד נוסף לתוך אינטגרציה עמוקה יותר באיחוד האירופי. לפי מדגמי משאל העם שנערך היום במדינה, 68% מתושבי דנמרק בעד אימוץ מדיניות הביטחון המשותפת של האיחוד. עד כה דנמרק הייתה באיחוד שלא לקחת חלק במדיניות הביטחון וההגנה שלו.

יצוא הנפט מרוסיה להודו קפץ פי 25, זינוק של % 1000 בעסקות רובל יואן. הסנקציות המערביות על רוסיה אמנם מתהדקות, אך סין והודו נהנות במקביל ממחירים מוזלים על יבוא מרוסיה. מותגים מערביים נעלמים ממדפי החנויות ברוסיה ומוחלפים במוצרים סיניים. עוד הזדמנות עבור סין לבסס את מעמדו הבינלאומי של היואן. מדינות המערב מחריפות את הסנקציות על רוסיה בעקבות פלישתה לאוקראינה. אך במקביל סין והודו נהנות מהמחירים המוזלים של הנפט הגולמי שהן רוכשות ממוסקבה.
לראשונה רוסיה מפסיקה חלקית את אספקת הגז הטבעי לגרמניה. הניתוק נעשה לאחר ששתי החברות סירבו לשלם ברובלים כפי שדורשת מוסקבה. ויכנס לפועל בימים אלה.

כתב –  צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 126

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן
חשוב: בקשה לביטול השתתפות באירוע (טיול, נופשון, גמליאדה...) יש להפנות למזכירות הארגון

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות