האוצר מתנגד להסרת הפיקוח משכר העובדים

משרד האוצר – לא נסיר פיקוח משכר עובדי התעשייה האווירית !!  – המשרד דוחה בתוקף את דרישת יו"ר ועד העובדים – להשתחרר מהפיקוח של משרד האוצר, ומאשים – הוא דואג לעצמו ולא לחברה. ובכל זאת הנפקת החברה נדחית למועד בלתי ידוע.   יאיר כץ – העובדים יתנגדו להנפקת 25%  כל עוד המהלך לא ילווה בצעדים לביטול הרגולציה של הממונה על השכר ממניות החברה ורשות החברות.  מבחינת האוצר האפשרות לוותר על הפיקוח לא ריאלית אולם נושא חריגות השכר יכול להיות חלק מהמשא ומתן עם החברה. – גם גורמים ברשות החברות ביקרו אף הם את דרישת ועד עובדי התעשייה האווירית. – ההנפקה אמורה להכניס למדינה 3 מיליארד שקל, ובתע"א מקווים שקרוב למיליארד שקל מתוכם ישמשו את החברה לביצוע רכישות של חברות בארץ ובעיקר בחו"ל הדרושות לה כדי להרחיב את פעילותה. ובנוסף חלק מהסכום אמור לממן מחקר ופיתוח של טכנולוגיות חדשות ונדרשות, וללא כסף יפגע כושר התחרות של התע"א. עוצמתו של הוועד אפשרה לו למנוע פיטורים של עובדים מיותרים בחברה, להשפיע על מינויי מנהלים וכעת לעצור בינתיים את ההנפקה.  – בוועד גם לא מרוצים גם ממתווה ההפרטה – שבמסגרתו אמורים העובדים לקבל 2.5% ממניות החברה בהנחה של 30% ממחירן – הטבה ששוויה נאמד ב- 90 מיליון שקל. ובוועד מעוניינים בהנפקה של לפחות 51% מהמניות

 

נתניהו כחלון ובנט – סיכמו על תוספת של 2 מיליארד שקל לביטחון.  התוספת היא עבור מספר פרויקטים מסווגים ביניהם הצטיידות בטילים. הדבר יביא בהכרח לכך שמשרדי הממשלה , שגם ככה נותרו עם תקציב חנוק לשנה הנוכחית, ייאלצו להסתדר עם 2 מיליארד שקל פחות. – מאחר ואין ממשלה שתאשר תקציב ל-2020, התקציב כרגע הוא תקציב המשכי של 1/12 מהתקציב של שנה שעברה.                          ראש הממשלה נעתר לדרישות יהדות התורה וש"ס שדרשו לקדם פתרון מיידי למשבר בתקציב הישיבות, שנפגע משמעותית מאז תחילת השנה בשל הפלונטר הפוליטי והגדרתה של הממשלה. הפלונטר הפוליטי הציב את הפוליטיקאים  החרדים בעמדה בעייתית, שכן אין להם קלף מיקוח כדי לאיים במשבר קואליציוני אם הנושא לא יוסדר.

 

בנק ישראל שוב מתערב בשוק המט"חהבנק רוכש דולרים משמעותיים, זאת על רקע פעילות של גורמים ספקולטיביים  והתחזקות שער השקל מעבר לחלון שמגדיר הבנק. רכישת הדולרים של הבנק הן כחלק ממדיניות ההתערבות בשווקים של נגיד הבנק. בבנק אוף אמריקה ציינו השבוע כי השקל הישראלי הוא המטבע השני בהיקף פוזיציות ה"לונג" שיש עליו בדגש על כסף מהיר- מה שהופך אותו חשוף לתנודות קיצוניות בשער.

הבנק המרכזי של אירופה – צפוי להמשיך לבצע רכישות בשוקי האג"ח בהיקף של 20 מיליארד אירו בחודש ככל שיידרש. גם הריבית על הפיקדונות נותרה ברמה שלילית של מינוס 0.5% – המשמעות עוד הרבה זמן שכן הבנק נכשל בכל העשור האחרון להגיע ליעד שהאינפלציה תעלה לטווח של 2% .

 

גרמניה – ב-15 השנים האחרונות – תקופת שלטונה של הקנצלרית אנגלה מרקל נהפכה גרמניה – מהאיש החולה של אירופה – למעצמת היצוא של היבשת, למנוע הצמיחה הכלכלית שלה . ב15 השנים הבאות גרמניה לא צפויה לחלות שוב – אלא לדשדש בצמיחה חלשה. מומחי הכלכלה הבינלאומית שוב נותרו פעורי פה מול העודף התקציבי של גרמניה, בזמן שהממשלה הייתה אמורה לתמרץ את הכלכלה עם קיצוצי מס והוצאות גבוהות יותר. העודף ב-2019 שנחשף בשבוע שעבר היה 13.5 מיליארד יורו. וזאת הייתה השנה החמישית ברציפות שבה נרשם עודף תקציבי, ובשנה שעברה הוא אף היה הגדול אי פעם. כתוצאה מכך מגזרי היצוא התחזקו – כימיקלים תעשייתיים, מכונות חדשניות – סין התמכרה למוצרים גרמניים כפי שקרה לעולם כולו.

 

כתב – צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות