האוצר מזהיר מקטסטרופה

התעשייה האווירית – מוכרת את קו הייצור של ספינת הסיור דבורה, אך החליטה לעכב את הליך ההתמחרות כדי לאפשר למספנות ישראל להתמודד. הבעיה – החברה הפרטית מייצרת את הספינה המתחרה, ועשויה להפוך למונופול מקומי – בדיוק כשחיל הים נערך למכרז הצטיידות ענק. ספינות סיור ישראליות מסוג דבורה נמצאות בשימוש ברחבי העולם – מאנגולה, דרך הפיליפינים ועד סרי לנקה בבסיסי חיל הים של מדינות אלה. דבורה – מיוצרת מזה 30 שנה במפעל רמתא שבבאר שבעחברת בת של התע"א – קרוב ל-120 ספינות דבורה נמכרו עד כה ל- 20 חיילות. וחיל הים צפויות לכלול רכישה של ספינות סיור זה במיליארד שקל. אלא שלפני כשנה החליטו בתע"א לסגור את פעילות הייצור שלהן ברמתא ולמכור אותה. משום שפעילותה לא הייתה רווחית. בקו הייצור יפוטרו 80 מתוך 300 עובדים. עובדים שיישארו יועברו למפעל אופטיקה שתקים התע"א במתחם התעשייה ביהוד.

התעשייה האווירית מובילה – מאגד סייבר IC3  שוק הסייבר העולמי מאד תחרותי וחייבים ליצור יתרון, ובשביל זה צריך יותר מחברה אחת – מלאנוקס מצטרפת למאגד הסייבר הישראלי IC3  ותשווק את מוצריה במסגרת המאגד. בנוסף מלאנוקס וחברת הבת של תע"א בסינגפור ישתפו פעולה בפיתוח מוצר סייבר ייחודי על בסיס כרטיסי הרשת של מלאנוקס – כל זה נועד לאיסוף מידע נרחב משרתים ואיתור מהיר של התקפות סייבר על ארגונים.  –  המאגר מגיע למכירות משמעותיות ושוק הסייבר העולמי מאד תחרותי, וזה שוק של קונים בלבד. המאגד מאפשר לנו להציע יחד פתרונות שיהיו גם תחרותיים יותר בטכנולוגיה וגם במחיר. – הטכנולוגיה הישראלית היא מהטובות בעולם.- תחום הסייבר מהווה מרכיב חשוב וצומח בפעילות התע"א  וממצב את מדינת ישראל כמובילה בזירת הסייבר העולמית.

הנגיד ירון נגד הספקולנטים – מאשים גורמים פיננסיים בהתחזקות השקל. הריבית נותרה ללא שינוי – 0.25% . תחזית האינפלציה של בנק ישראל ל- 2020 הופחתה   ל- 1% בלבד, ותחזית הצמיחה ירדה ל- 2.9% . בחטיבת המחקר של הבנק מעריכים כי בסוף השנה הנוכחית, הריבית תהיה 0.25% – 0.1% . התחזקות השקל ב-2019 הייתה לערכתו של הנגיד מעל ומעבר למה שהיה אפשר לצפות מהנתונים        המקרו-כלכליים הבסיסיים של המשק. נודע שהספקולנטים הם למעשה קופות גמל וקרנות פנסיה בארץ. ופעילות כזאת מכונה לעיתים פעילות ספקולטיבית. הנגיד רמז גם כי בנק ישראל ישתדל לשמור על תמהיל מאוזן של המדיניות המקרו-כלכלית כך שהמדיניות המוניטרית תישאר מרחיבה כל עוד המדיניות הפיסקלית מצומצמת, בעקבות התקציב ההמשכי.

 

האוצר מזהיר מקטסטרופה- השירותים לאזרח ייפגעו קשות אם לא יאושר תקציב ב- 2020. כל תוספת המשרות למשק מגיעה מהמגזר הציבורי ולא מהסקטור העסקי ותהיה פגיעה חסרת תקדים בשירותים לאזרחים, אם לא תוקם ממשלה בעקבות הבחירות. והמדינה תמשיך להתנהל לפי תקציב המשכי עד סוף 2020 . קיצוץ 20 מיליארד שקל בלי יכולת לשנות סדרי עדיפויות יגרור פגיעה מאוד קשה בשירותים לאזרח. שנת 2020 צפויה להסתיים בגירעון של 3.9% , אך בהמשך בשנת 2021 הממשלה תצטרך לסגור פער של כ-30 מיליארד שקל כדי להתמודד עם הגירעון שצפוי לעמוד על 4.2% . כך עולה מתחזית האוצר שיוצגו לממשלה. אבל בנק ישראל מעריך שהוא יגיע ל-4.6% .                                                                                     החובה לאזן את התקציב למשך 3 שנים, בהתאם לתחזית הנומרטור, ולא למשך שנה אחת. ומאז שנכנס  חוק הנומרטור ההתנהלות התקציבית של הממשלה עברה מהפך ונפסקו החלטות הממשלה הנדיבות שאין להן כיסוי תקציבי עתידי.                                                                                במקרה הזה הוא לא כולל עוד העלאה של קצבאות הנכים , בתי ספר של החופש הגדול ובוודאי שלא הסכמים קואליציוניים או את התר"ש  העתידי של צה"ל שיעלו מיליארדי שקלים כל אחד .ועל פי ההערכות הנוכחיות הממשלה הבאה תצטרך למצוא מקור תקציבי ל – 10 מיליארד שקל נוספים.

הפרלמנט הבריטי אישר את הסכם ה-ברקזיט והפרישה מהאיחוד. החוק עבר לאישור סופי בבית הלורדים, והדרך סלולה לפרישה רשמית של בריטניה מהאיחוד האירופי ב- 31 בינואר 2020.ברוב של 330 תומכים מול 221 מתנגדים אישר בית הנבחרים הבריטי את ההסכם.  – הערכות עלות הברקזיט לבריטניה תגיע ל- 200 מיליארד פאונד עד סוף 2020. – כלכלת בריטניה הצטמקה ב -3% מאז ההחלטה שהתקבלה  העלות עד כה – 130 מיליארד פאונד. על הצדדים עדיין להגיע להסכמי סחר חדשים דבר שיוצר אי-ודאות נוספת.

השנה הגרועה זה עשור2.1 מיליון משרות נוספו לשוק התעסוקה בארה"ב בשנת 2019 .פחות מתחזיות הכלכלנים.  השכר השעתי טיפס בקצב של 2.9% . בממוצע נוספו מדי חודש 176 אלף משרות. הכלכלנים צופים כי ההאטה בקצב גידול המשרות תימשך גם השנה.

האינפלציה נעלמה, אבל היא יכולה לחזור בגדול בארה"ב זו כבר עובדההבנק המרכזי רוכש אגרות חוב של ארה"ב, כלומר מספק אשראי לממשל, זה עלול להתבטא בחזרת האינפלציה; גם בארץ חושבים על זה; החשש: מימון לממשל לצד הריבית הנמוכה, והשקעות בתשתיות, עלולים להיגמר בקטסטרופה כלכלית; החסכונות שלנו עלולים להיפגע

 

כתב – צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות