בכלכלה השבוע

 

התעשייה האווירית – עשתה היסטוריה ישראלית – החללית "בראשית " שוגרה בהצלחה לירח. דברי הנשיא לתע"א. מזל טוב מדינת ישראל יש לך חללית בדרך לירח. החללית מתוכננת להגיע אל הירח ולנחות עליו בעוד 7 שבועות.  המערכת פועלת בצורה תקינה וכי היא עושה את דרכה אל הירח כמתוכנן. זה מראה למה אנחנו מסוגלים. ישראל תהיה המדינה הרביעית אחרי ארה"ב רוסיה וסין שנוחתת על הירח. מנתונים ראשוניים ששידרה החללית לימדו שמערכותיה פועלות כהלכה ובעוד 7 שבועות תפרוס את רגליה.

עסקת ענק – תע"א תמכור להודו מל"טים, עוד עסקת ענק לתעשיות הביטחוניות עם הודו. יקנו כ-50 מלטים – הרון 1 . שווי העסקה 500 מיליון דולר. הם רכשו בעבר מלטי הרון שנמצאים בשימוש חיל האוויר והצי המקומיים. הרון משרת גם בחיל האוויר ונקרא שובל ומשמש לסיור ולאיסוף מודיעין, וזה אחד הכלים הכי מבצעיים בשורותיו. במהלך השנים נמכר ההרון 1 לצרפת וטורקיה ,הוחכר לגרמניה קנדה ואוסטרליה. מוטת כנפיים של 17 מטר ומסוגל לשאת משקל של 470 ק"ג ולשהות באוויר כמעט יומיים ברציפות, ובגובה של כ-35 אלף רגל.

הזהב הפך מחדש לתעודת ביטוח נגד סיכונים, גם עבור הבנקים המרכזיים. בעיני רבים נתפס הזהב לא כהשקעה, אלא כנכס המבטיח שמירת ערך בתקופות קשות. עם תום מלחמת העולם הראשונה ובעקבות החורבן האיום שהיא המיטה על היבשה לרבות 3 אימפריות עולמיות בנות מאות שנים שנעלמו. חוסר היציבות החברתית, וההשלכות של האינפלציה והדפסת כספים. ירדו כל מדינות אירופה מסטנדרט הזהב. ארה"ב לעומת זאת לא נטשה את סטנדרט הזהב, הכמות העצומה של הזהב אפשרה את התנפחותה של בועת אשראי ללא תקדים. בשנת 2018 רכשו הבנקים המרכזיים בעולם כ-651 טון זהב- גידול של 74% מהשנה שלפניה. רוסיה -המובילה מהלך של דה דולריזציה של רזרבות המטבע שלה, הובילה ברכישות ורכשה כ-284 טון בשנה שעברה. הנה כי כן זהב אינו רק נכס של פרנואידים וחובבי תיאוריות קונספירציה, ואם הזהב אינו סוג של כסף, מה עושה בכספות המרכזיים ליד הדולר, או כמו במקרה ברוסיה של רוסיה, ואף מנסה להחליפו?

הדאו ג'ונס יקר מאוד האם התיקון בדרך? להיום הדאו לזהב 21.5 אונקיות זהב. המשקיעים היו מוכרים את הדאו, כאשר היחס היה עובר את קו ה17. להיום מחיר הדאו גבוה מאוד היסטורית במונחי זהב.

על פי סקרים של האיגוד האמריקאי של הכלכלנים העסקיים רבים סבורים שמיתון יירשם עד סוף השנה. הבנק הפדרלי – אחרי שהעלה את הריבית 4 פעמים בשנה החולפת. הבטיחו להיות סבלנים בנוגע לשיעורי הריבית. הכלכלנים חלוקים בדעותיהם בנוגע לגישה לגירעון הגדול, כאשר מחציתם מעדיפים העלאת מסים מס אישי ותאגידי ומחצית שניה קיצוצים בהוצאות. הממשל צפוי להזרים 80 מיליארד דולר למערכת הבנקאית. הממשל מעלה את הסיכויים לתשואות האג"חים לתווכים ארוכים. דגל אדום נוסף – ברקע הנתונים הכלכליים ממשיכים להצביע על האטה בפעילות הכלכלית.

ממשלת בריטניה – עלולה למצוא עצמה במצב בו עשרות חברי פרלמנט מתפטרים על מנת למנוע עזיבה של האיחוד האירופי בלי הסכם מסודר. נוטרו פחות מ-40 יום עד התאריך בו בריטניה אמורה לעזוב את האיחוד. וראשת הממשלה תרזה מיי מנסה נואשות להציל את ההסכם אליו הגיעה עם האיחוד, על אף שנדחה בחודש שעבר ברוב גדול בפרלמנט. בכל זאת מיי מסרבת לשלול לגמרי את האפשרות של ברקזיט ללא הסדר, גם אם לא תצליח לאשר בסופו של דבר את ההסכם בפרלמנט. לאור הנ"ל התגבשה קבוצה של חברי פרלמנט שמתנגדים לכיוון הנוכחי של הברקזיט. בימים אלה נפגשה מיי עם נשיא הנציבות האירופית בנסיון לפרוץ את המבוי הסתום אליו נקלע המו"מ בין הצדדים. לא נראה שחלה התקדמות ממשית.

טראמפ דחה את העלאת המכסים מול סין. הוא העניק לסין ויתור גדול, ודחה את מועד העלאת המכסים על סחורות בשווי 200 מיליארד דולר מ-10% ל-25% המכסים המוטלים על סחורות סיניות. שתי המעצמות נושאות ונותנות בחודשים האחרונים במאמץ להגיע להסכמות בנוגע ליחסים הכלכליים ויחסי הסחר ביניהן, תוך שארה"ב מנסה להביא את סין להסכים לשינויים מבניים בכלכלה – עד עתה ללא הצלחה.

כתב  צבי לוי

 

.

הגמלאון

גמלאון 119

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.
[recaptcha]

האנשים שמלווים אותנו - חסויות