בכלכלה השבוע

6/4/2020

התעשייה האווירית מקימה מגרש חנייה ענק למטוסים – שמים ריקים הם הזדמנות עסקית – וביחד עם חברת אייר פארק יקימו מתקן לאומי לחניית מטוסים בסמוך לשדה התעופה עובדה שבנגב. המתקן שישתרע על 2600 דונם יכול לאחסן 500 מטוסים וצפוי להיות הגדול בעולם בתחום. זה עסק שמתוכנן לטווח ארוך. השירותים שיוצעו לחברות התעופה במתקן יהיה רחב וכל חברה תוכל להחליט אם היא מעוניינת רק להחנות את המטוס, לקבל שירותי שימור או שירותים מלאים הכוללים תחזוקה של המטוס. במקביל, החניון צפוי לשמש גם להסבת מטוסים ולאחסנת מטוסים המיועדים לפירוק לצורך סחר במנועים , חלפים ואביזרים אחרים.

93 מכונות הנשמה הועברו למשרד הבריאות בסיוע התעשייה האווירית ורפאל.
על פי הודעת משרד הביטחון – בשבעות הקרובים ייצרו מאות מכונות נוספות. לתעשייה האווירית יש יכולת בלתי רגילה לייצר במהירות ובכמויות ולבטל את התלות ביבוא.

נהגי ישראל – או אלה שעדיין נוהגים בימי ההסגר מתייחסים למחירי הבנזין שבפיקוח כמתנה משמים. אבל המחירים ירדו בתחילת אפריל בשיעור של 17.4%. בהשוואה בינלאומית שיעור המס ובלו מתוך המחיר של ליטר מגיע בישראל ל 78% שמציב את ישראל במקום הראשון ב OECD.

הממשלה מבקשת לאשר תוספת תקציב של עד 90 מיליארד שקל – האוצר הפיץ את טיוטת החוק לתיקון חוק יסוד משק המדינה, לפיו תוכל הממשלה לחרוג ממסגרת התקציב שקובע חוק היסוד בעד 90 מיליארד שקל ולהעביר 17.7 מיליארד שקלים מסכום זה לביטוח הלאומי לצורך תשלום דמי אבטלה. לראשונה בתולדותיה מבקשת מדינת ישראל לשנות חוק יסוד על מנת לפרוץ את מסגרת התקציב הזמני לצורך מימון תכנית ה-80 מיליארד שקל להתמודדות עם משבר נגיף הקורונה. המהלך יצא לדרך לאחר התלבטות משפטית בשאלה האם ניתן להסתפק בתיקון בזק של חוק היסוד או לבשל ההיקף הדרמתי של הגדלה, כי יש לבצע תהליך מלא של אישור תקציב מדינה לשנת 2020 .

אגף התקציבים במשרד האוצר מקצה 1.5 מיליארד שקל לתעשיית ההייטק בישראל מתוך תוכנית החילוץ של המשק בגובה 80 מיליארד שקל. דובר על חלוקה פנימית בתוך ובשיתוף הרשות לחדשנות. זהו הענף היחידי שמקבל טיפול נפרד, כי לענף יש מאפיינים ייחודים והוא חשוב מאוד למדינת ישראל.

לא שוכחים את עם ישראל – נתניהו מעניק בסך 500 שקל לכל ילד עד הילד הרביעי במשפחה.

מזוודות מלאות דולרים במזומן – כך הופך שוק הציוד הרפואי לשוק שחור. – אנשי הרכש הרפואי יושבים בדרך כלל במשרד ומתמודדים עם טפסים ורגולציה, אבל ימי הקורונה – העסקאות מבוצעות במזומן, ומי שממצמץ מפסיד את הסחורה. שינוי המצב גורם לזינוק במחירים ולמרדף נואש אחרי מכונות הנשמה ומסכות.

מנכ"ל שירות התעסוקה מודה – אף אחד לא חזה כזה צונאמי של אבטלה – הרגע שבו התברר שיהיו יותר ממיליון מובטלים, על החלשים שפוטרו ראשונים ועל הרופאים הפרטיים שהגיעו ללשכות, ומעריך כי מאות אלפים יתקשו לחזור למעגל העבודה. היקף הפונים לקרן הסיוע לעסקים קטנים ובינוניים זינק ל 18 אלף. ולפי האוצר הקרן תעביר 2 מיליארד שקל לעסקים שפנו אליה בבקשות לאשראי.

ארה"ב – רעידת אדמה, מספר המובטלים החדשים קפץ ב- 10 מיליון תוך שבועיים. שבר שיאים זה השבוע השני ברציפות, בעקבות הנזק חסר התקדים שממיטה מגפת וירוס הקורונה על הכלכלה הגדולה בעולם. – זאת לעומת שיא של 3.34 מיליון תביעות בשבוע הקודם. מכאן שעוד 6.6 מיליון הצטרפו למעגל האבטלה בשבוע.

הנפט מזנק – יש כנראה עסקה בין רוסיה לסעודיה בקרוב, סין רכשה השבוע כמויות אדירות של נפט גולמי מארה"ב בהנחות הגדולות בהיסטוריה. ומחיר הנפט קופץ ב-10%. נפט אמריקאי זול יעזור להוריד את מחירי הייבוא – שכפוף למכסים מצד ארה"ב , אבל ההנחות המשמעותיות שניתנו לה יגבירו את הלחץ על יצרני הנפט בארה"ב לשתק את הייצור. מחירי הנפט נפלו בכמעט שני שלישים מתחילת השנה בגלל הירידה בביקוש לאנרגיה, ומלחמת המחירים. צניחת המחירים מאיימת על תעשיית קידוח הנפט האמריקאית בפשיטות רגל ובפיטורים המוניים – ולכן טראמפ נחלץ לעזרה  – הרכישות הסיניות וניסיון הגישור של טראמפ מקפיצים את מחירי הנפט, שעולה כעת ב-25%. וגם ההסכם כנראה בין רוסיה לסעודים יכלול קיצוץ של 15 מיליון חביות ביום.

הודו – מודי נתן 4 שעות – ודלת העם החלה לצעוד מאות קילומטריםהפעם הם גם נותנים טרמפ לקורונה. 

 

כתב – צבי לוי

 

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות