בדרך לבחירות

ישראל בדרך לבחירות. מתי הן צפויות להתקיים? האם יש עוד דרך חזרה? שנה בלבד לאחר שהוקמה, ממשלת בנט לפיד מסיימת את דרכה. כאשר התכנון הוא הצבעה על פיזור הכנסת כבר בשבוע הבא. אלו רפורמות שוב יחזרו למגירה והאם יש אלטרנטיבה לבחירות.
כלי התקשורת בעולם מופתעים, בחירות מספר 5 בישראל בתוך כ- 3 שנים.
ליברמן – אפעל להפחתת מס הבלו בשקל, גם בעת ממשלת המעבר. מגמה מדאיגה – 20 אלף מובטלים חדשים נוספו במאי! ומספר המובטלים הגיע לכ- 150 אלף

נתוני הצמיחה בישראל מתעדכנים לרעה – המשק התכווץ ב- 1.9% ברבעון הראשון של השנה. כך לפי הלמ"ס. התוצר לנפש ירד בשיעור גבוה מהקריאה הראשונית.

5 חודשים רצופים שבהם נרשם עודף בהכנסות המדינה על הוצאותיה הביא את שיעור הגירעון ביחס לתוצר לאפס. אך למדינת ישראל יש חוב של יותר מטריליון שקל עליו היא משלמת נכון לעכשיו 41 מיליארד שקל בתשלומי ריבית בכל שנה שרק הולכים וצומחים.
בשבוע שעבר פרסם האוצר כי הגירעון בתקציב ירד כמעט לאפס, אך האם זה אומר שקופת המדינה הגיעה אל המנוחה והנחלה? וישראל יצאה מהמינוס? 5 חודשים רצופים עם עודף בתקציב, הגירעון ירד ל- 0.04% – הנמוך מ- 2008 .ההכנסה ממסים 156 מיליארד שקל מתחילת השנה – הגירעון ירד ל-% 0.04 אבל מדינת ישראל לא יכולה להסתפק בתשלומי המיסים של אזרחיה ונאלצה ליטול במשך השנים הלוואות גדולות, הן בישראל והן בחו"ל.
אין כמעט מדינה בעולם שאין בה גירעונות, מדינה אמורה לשרת את צורכי תושביה, בעיקר בתחומי הביטחון, הרווחה, החינוך התשתיות ועוד. הצרכים גדולים בהרבה מהכנסות המדינה. וכמה בעצם חייבת היום המדינה? נכון להיום חייבת למעלה מטריליון שקל. בממוצע פדיון חוב כיום הוא 9 שנים החוב המרבי כיום הוא עד שנת 2120 ומורכב מהלוואה שנטל בריבית נמוכה במיוחד החשב הכללי לתקופה של 100 שנים. המדינה משלמת ריבית על ההלוואות 38 מיליארד שקל החזר שנתי. על הוצאות הריבית הסכום קפץ ל- 41 מיליארד שקל. דהיינו בכ- 10% בשל העלייה בריביות בעולם. ותמיד ישנה הסכנה להורדת דירוג האשראי. כמו שקורה למדינות בעולם.

סכסוך עבודה חדש בתעשייה האווירית – הוועד דורש תוספת על נסיעות לחו"ל – לדברי העובדים, רפאל ואלביט משלמות יותר על אותן נסיעות, אחרי חודשים של מו"מ בנושא הודיע הוועד להנהלה, ללא הסכם בנושא החל ביולי נפסיק לצאת לפגישות שיווק, הדרכה ואחזקה בחו"ל. ראש הוועד יבקש הבוקר ממועצת העובדים להכריז על סכסוך עבודה חדש בחברה. ניהלו הנהלת התעש"א והוועד מו"מ בסוגיה, ואף הגיעו להסכמות עקרוניות, רק המועד להחלת התעריפים החדשים לא נקבעו.  בוועד דרשו תשלום רטרואקטיבי  מאז מרץ. בהנהלה מסרבים. הבוקר תתבקש מועצת העובדים לאשר כי להגעה להסכם בנושא, יפסיקו עובדי תע"א לצאת לנסיעות עבודה החל מיולי.

גרמניה רוצה לחזור להיות מעצמה צבאית ומתחמשת בנשק ישראלי –  חרי עשורים של צמצום מכוון של הצבא, ממשלת גרמניה משנה כיוון ומתחילה לבנות מחדש את יכולות הלחימה שלה. מאחורי הקלעים כבר מתחשים מגעים מתקדמים לרכישת שלל מערכות נשק מתקדמות מישראל בשווי של מיליארדי יורו. בקרוב אמר הקאנצלר אדלף שולץ, יהיה לגרמניה הצבא הסדיר הגדול באירופה.

ישראל האיחוד האירופי ומצרים חתמו על הסכם יצוא גז. – השרה אלהרר חתמה בקהיר על מזכר הבנות משולש שלפיו הגז הישראלי יובל למתקני ההנזלה המצרייים ומשם לאירופה. הצדדים הסדירו את חלוקת הגז הישראלי בין מצרים לבין האיחוד.

 

כתב – צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 126

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן
חשוב: בקשה לביטול השתתפות באירוע (טיול, נופשון, גמליאדה...) יש להפנות למזכירות הארגון

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות