בארץ ובאירופה השבוע

מנכ"ל התעשייה האווירית נמרוד שפר הודיע על סיום תפקידו.הוא כיהן בתפקיד כשנתיים, וכמנכ"ל העביר שורה של רפורמות ושינויים. הוא הצטרף לתע"א כסמנכ"ל לתכנון אסטרטגי לפני כשנתיים וחצי לפני שמונה לתפקיד המנכ"ל.
כמו כן, דירקטוריון התע"א התכנס בשבוע שעבר והחליט על פיטורים של עד כ-
900
עובדים מחטיבת התעופה. החטיבה מעסיקה 5000 עובדים מתוך כ-16 אלף עובדי החברה. החטיבה עוסקת בין היתר בתחזוקת מטוסים, ייצור רכיבי מטוסים ומטוסי מנהלים. לאורך העשור האחרון צברה החטיבה הפסדים של כ-600 מיליון דולר. גם בשנת 2019, שנת שיא בתע"א החטיבה סיימה ברווחיות תפעולית אפסית. בחברה חטיבות ביטחוניות יעילות ורווחיות, אשר לאורך השנים סבסדו את החטיבה. החברה חוששת מהמצב בעידן הקורונה ומכך שלחברה אין יתרות להמשך סגירת הפסדי החטיבה בעתיד. הוועד הודיע שהפיטורים הם צעד חד-צדדי של ההנהלה ומהלך זה ייתקל בהתנגדות. הוועד פנה להסתדרות בבקשה להכריז על סכסוך עבודה בתעש"א.

צה"ל הודיע על קיצור השירות לגברים. עימות של כמעט שנתיים בין מערכת הביטחון למשרד האוצר הסתיים הבוקר. למרות תיקון החוק בדצמבר 2016, התנגד צה"ל לקיצור השירות של הבנים. המתגייסים מהיום יתגייסו לשנתיים וחצי בלבד. חיזוק מפתיע לרה"מ נתניהו והשר כ"ץ. לפיד תומך בתקציב חד שנתי. יש להעביר תקציב לחודשים הקרובים ואז לקיים הערכת מצב נוספת. תקציב דו שנתי יגרום לפגיעה מהותית בכלכלה, מעמד הביניים, ובציבור העובדים, כך צייץ יו"ר האופוזיציה לאחר פגישה עם שר האוצר.

בארץ בימים אלה. נתניהו וכץ נאלצו להודות: האבטלה כאן כדי להישאר. באפריל חזו באוצר שביולי נרד ל-10% אבטלה, ובעקבות התפרצות הגל השני של הקורונה נראה שהתחזית הזאת רחוקה מלהתממש. אמנם הממשלה האריכה את תקופת הזכאות לדמי אבטלה, אבל זה לא מספיק. הארכת דמי האבטלה היא עד אמצע אוגוסט. הודעה עמומה מאוד שהותירה בחוסר ודאות את מי שסיימו את תקופת האבטלה לפני יוני או במהלכו. היום הגענו ל- 28% אבטלה. עד היום הוגשו 86 אלף בקשות בפעם השלישית. סכום המענק הוא עד 400 אלף שקל לעסק. אין נתונים מובהקים על קצב החזרה לעבודה. האיסורים הגוברים על התקהלויות עלולים לחסל גם את ההתעוררות המסוימת של תיירות הפנים ושל ענפי התרבות, ושל עסקים בענפים נוספים, ואת החזרת העובדים בעסקים שכבר נפתחו. המצב הזה דורש חשיבה מחדש הצעדים להתמודדות עם המשבר על!

האבטלה וחל"ת ממושכים ישפיעו על החיסכון הפנסיוני אצל צעירים, היעדר הפרשות בתקופת החל"ת או בעת פיטורים , הוא בעל השלכות משמעותיות יותר לעומת אצל מבוגרים. הביטוח הלאומי הביע חשש לגורלם של מאות אלפי הצעירים, שתקופת הזכאות שלם טרם הוארכה, והם עתידים כבר בחודש הבא להישאר ללא מקור הכנסה.

בריטניה – קריסה בתמיכה בברקזיט בבריטניה. הליש"ט הפך למטבע שווקים מתעוררים. מאז משאל העם על יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי, היקפי המסחר והתנודתיות של הליש"ט דומים יותר לאלו של הפסו המקסיקני מאשר הדולר האמריקאי. ורק 35% מהבריטים היו מצביעים כיום בעד ברקזיט לעומת 52% שתמכו בכך במשאל עם בשנת 2016. האנליסטים הזהירו השבוע כי מאז ההחלטה על ברקזיט, הליש"ט הולך ומאבד את מעמדו כמטבע גלובלי מוביל, ודומה עכשיו מבחינת התנהגותו יותר למטבעות של שווקים מתעוררים.

גרמניה – הסקנדל הכלכלי הגדול בתולדותיה. וויירקארד הכריזה על פשיטת רגל. הרקע לבקשה הם חובות יתר וחוסר סיכוי לפרוע אותם. בכך מגיעה לשיאה פרשת המרמה במאזני החברה, שבה חשודים בכירים בה לשעבר, כולל המנכ"ל שהתפטר ביום שישי האחרון. ההונעה מתוחכמת ורואי החשבון של חברת EY אומרים שלעיתים לא ניתן לגלות תרמית כזו ואפשרה לה להעלים יותר מ-2 מיליארד דולר. הונאה מתוחכמת!!  בגרמניה הופתעו מהיקף התרמית אולם סקירה היסטורית מעלה שלל פרשות שחיתות, שוחד וזיוף מסמכים. חברות סימנס , תיסנקרופ , ועד לדיזלגייט של פולקסווגן. וכעת מומחים קוראים להחמרת הענישה על פשעים כלכליים בגרמניה.

מרקל מקבלת לידיה את נשיאות האיחוד והמשברים. היא נוטלת לידיה את נשיאות האיחוד האירופי בתקופה לא פשוטה. הכלכלה של גוש היורו צפויה להתכווץ ב- 7.4%, מדינות מתמודדות עם נגיף קורונה ומתיחות הסחר עם ארה"ב מחריפה. יש צפיה שאמריקה תכלול מכסים חדשים על מוצרים המיובאים מאירופה בשווי מיליארדי דולים.

 

כתב – צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 123

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 זרינה: 03-9768137 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות