אספקת מכ"מים לצבא הגרמני

בנק ישראל עוצר את חגיגת האשראי של הבנקים לבינוי ונדל"ן. – על רקע העלייה החדה בסיכון האשראי הכולל לענף הבינוי והנדל"ן, שמהווה יותר מחצי מסך יתרת האשראי הכולל, הפיקוח על הבנקים דורש מהבנקים להגדיל את ההפרשות להפסדי אשראי. הפיקוח על הבנקים מתריע מפני עלייה בסיכון האשראי לענף, ודורש להגדיל את ההפרשות להפסדי אשראי.
כצפוי בנק ישראל השאיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.1% בדומה לבנקים המרכזיים בעולם.
לאומי והפועלים בוחנים רכישת ביטוח שיקטין להם את הסיכון בחשיפה לנדל"ן. שני הבנקים פנו למבטחי המשנה הגדולים בעולם במטרה לרכוש מהם פוליסות שיקטינו את הסיכון שאליו הם חשופים במימון עסקות נדל"ן.

התעשייה האווירית זכתה במכרז נוסף של אספקת מכ"מים לצבא הגרמני ב- 200 מיליון יורו. – מערכות המכ"מ המתקדמות מסוגלות לגלות מטרות אוויריות בטווח של מאות קילומטרים. החוזה הנוכחי מגדיל את סך המכרזים לאספקת מכ"מים שבהם זכתה חטיבת אלתא של התע"א ל 800 מיליון יורו בתוך פחות בשנתיים.

גנץ מעכב את מינוי המנכ"ל הנבחר בידי דירקטוריון התע"א עוד בנובמבר, אך שר הביטחון בני גנץ טרם חתם על המינוי, ולאחר תשעה חודשים בתפקיד לוי עדיין מוגדר כממלא מקום. מינויו של לוי דורש גם את אישור שר האוצר אביגדור ליברמן, אך בסביבתו הבהירו כי יחתום על המינוי ברגע שגנץ יעשה זאת. גנץ מקדם את מינויו לתפקיד של יו"ר העבודה ושר הביטחון לשעבר עמיר פרץ. אולם גורמים ממשלתיים הביעו תמיהה לגבי הבחירה לתפקיד היו"ר בדמות פוליטית ולא עסקית.

לראשונה זה שלוש וחצי שנים מליאת הכנסת אישרה בקריאה הראשונה את הצעת חוק תקציב המדינה. עתה יעברו סעיפי תקציב המדינה לדיון בוועדת הכספים.
תקציב המדינה ל- 2021 יגיע ל- 432.3 מיליארד שקל, התקציב ל- 2022 יהיה כ- 452.5 מיליארד שקל. לפי הודעת האוצר, הגירעון השנה יעמוד על 6.8% ובשנה הבאה 3.9%.
ליברםן הדגיש כי חוק ההסדרים הוא חלק איטגרלי מהתקציב
– שנויים כמו בנקאות פתוחה, כשרות, תוספת השלמת הכנסה לאזרחים ותיקים או העלאת קצבאות לנכים  -זה אחד שלם, אי אפשר להפריד בין חוק ההסדרים לתקציב כי זה משאיר את התקציב ללא מקור תקציבי. לכן יש להתייחס כאחד שלם.
קיצוץ של מאות מיליוני שקלים בתקציבים החרדי – קיצוץ בתקציב הדת במשרד החינוך וגם במשרד לשרותי דת.

לאחר 15 שנים של תכנון ובנייה נמל המפרץ בחיפה נפתח לפעילות – נמל המפרץ שמופעל על ידי חברת SIPG  הסינית לפי הערכות הכלכליות של הממשלה, נעשו עוד לפני הפקק בנמלים. התרומה הכלכלית של פתיחת נמל המפרץ ונמל הדרום למשק תהיה 9 מיליארד שקל. 0.7% מהתוצר וזה במצב בו שני הנמלים יעסקו בפריקה וטעינה של מכולות. פתיחת הנמל תאפשר לראשונה לאניות ענק הנושאות 18 אלף מכולות ויותר לעגון בישראל.

כתב – צבי לוי

 

הגמלאון

גמלאון 129

לצפיה בירחון
לחצו כאן
למידע ופרטים נוספים
ארגון גמלאי התעשיה האוירית, מחלקה 0012, נתב"ג, מיקוד 70100
מיטל: 03-9355654 ציפי: 03-9768138 דקלה: 03-9768139
03-9354883 , 03-9356969
gimlaim@iai.co.il
אוזן קשבת: 03-9354859 03-9768835
מנהל ועורך האתר: הלל גולן
חשוב: בקשה לביטול השתתפות באירוע (טיול, נופשון, גמליאדה...) יש להפנות למזכירות הארגון

    הנני מסכים לקבל עידכונים ומידע נוסף על הפעילות.

    האנשים שמלווים אותנו - חסויות